8 maj 2017

Jaka będziesz, Warszawo? - Krakowskie Przedmieście


Krakowskie Przedmieście, na szczęście, nie zostało wytypowane w latach 70 do jakiegoś uwspółcześnienia w skali makro. Wystarczy to, co zrobiono z nim (i z Nowym Światem) w latach 50, "wyrównując gabaryty". Niemniej, w okresie PRL - a w szczególności w latach kryzysu - nawet te najbardziej reprezentacyjne partie miasta wyglądały, oględnie mówiąc, tak sobie. Od tej pory zmieniło się sporo. Zwężono jezdnię, wywalono część ruchu (jak to, przecież miasto jest dla aut!!!). ułożono eleganckie płyty chodnikowe i dzięki tym zabiegom Krakowskie, szczególnie w weekendy, jest zapełnione ludźmi. I jak z jednej strony tłumów nie lubię, to z drugiej cieszy mnie, iż jest tam życie.


 Pałac Radziwiłłów, zwany popularnie Prezydenckim.


 Pałac Staszica, siedziba PAN.


Brama Uniwersytetu Warszawskiego, jeszcze bez rzeźb we wnękach.

Rysunki, wykonane w połowie lat 70. XX wieku przez Jana Śliwińskiego, pochodzą z książki "Jaka będziesz, Warszawo" (vide: źródła). Zdjęcia ukazują stan z 2017 roku.

4 komentarze:

 1. Pamiętam ten krzyk, że będą korki i nie można będzie dojechać do lokalu, więc NŚ i okolica Krakowskiego opustoszeje. Zrobiło się dokładnie na odwrót. Czasem trzeba zrobić coś wbrew krzykaczom. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na przykład na nich nakrzyczeć.

   Usuń
 2. Krakoskie chcieli przerobić na biedaautostradę - miała się potem ciągnąć ulicą Kopernika i między Muzeum Narodowym, a Domem Partii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A tak mamy bieda-bulwar. No dobrze... [włączamy nagranie] MOGŁO BYĆ GORZEJ.

   Usuń