20 gru 2016

GTWB CX - Przepadło...Śródmieście Warszawy w XIX wieku

Mało odkrywczy tytuł, ale co odkrywczego można tu wymyślić? Parę stareńkich zdjęć i ich załamujące odpowiedniki z 2016, ot co... chociaż nie będę marudził, akurat tu co nieco się zachowało.


Dodam, że może nie tyle, co w ogóle wszystko przepadło - akurat część obiektów jest zachowana -  ale zaprzepaszczone zostały pewne rozwiązania, co dotyczy szczególnie warszawskich placów.


Plac Bankowy w kierunku Rymarskiej. Odbudowano zachodnią pierzeję placu po zniszczeniach wojennych, natomiast nie zachowano jego trójkatnego układu. Niestety, zamiast placu mamy kilkupasmową trasę szybkiego ruchu. 
Hala Mirowska ("Gwardii") obecnie jest trudna do sfocenia z tej strony ze względu na zielsko (no dobra, zdjęcie robiłem w sierpniu) i płot tuż przy pałacu Lubomirskich. Znalazłem wyrwę dogodną do zrobienia zdjęcia z nieco innego miejsca niż oryginalny fotograf. Tu coś miało być zbudowane, ale gdy zaczęto prace, okazało się, iż nie wytrzymuje ich pałac Lubomirskich, który zdecydował się lekko rozkruszyć. Prace budowlane zatem wstrzymano a na niedoszłym terenie budowy oczywiście walnięto parking, dzięki czemu przez x najbliższych lat na terenie, gdzie i tak wszystko wygląda inaczej będziemy mogli podziwiać blaszany płot i zaparkowane auta oraz - jak na razie podniszczoną halę "Gwardii". Rewelacja optyczna.

A to już plac Krasińskich i katedra polowa, zremiksowana cerkiewnie.  Nie żałuję, że przepadła piernikowo-cebulowa wersja katedry, natomiast tu mamy podobną, choć w mniejszej skali, profanację instytucji placu. Wprawdzie jeszcze przed wojną wyburzono domy przy Bonifraterskiej by przedłużyć jezdnię w kierunku Żoliborza, ale po wojnie nie darowano także resztce sądów oraz dobrze zachowanemu pałacowi Badenich. Jezdnia jest szersza, z placu zostały skrawki po bokach...

Archiwalne zdjęcia pochodzą z albumu "Wspomnienie dawnej Warszawy" (vide: źródła). 

6 komentarzy:

 1. Najgorzej że pewne rozwiązania odśmiecające przestrzeń są na wyciągnięcie ręki, ale od 20 lat nikt nie ma odwagi po nie sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Np wysadzić wszystkie place i zbudować od nowa?

   Usuń
 2. Mogę sobie wyobrazić, że wszystko w Warszawie by przepadło i w niczym Warszawa nie przypominałaby obecnie miasta sprzed 1944 roku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli dać zdjęcia w odwrotnej kolejności to w pierwszej parze gdzieś przepadła ta zielona ciężarówka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepadł gdzieś także Twój post w wersji niefejsowej.

  OdpowiedzUsuń