9 lis 2016

Senatorska na początku XX wieku

Niepozorna ulica Senatorska jest ulicą całkiem długą. Biegnie sobie już od placu Zamkowego, przecina Miodową, wpada na plac Teatralny i przemyka się pod ścianami byłego ratusza, by po przeskoczeniu Wierzbowej i Bielańskiej dobrnąć do placu Bankowego. Dziś trzy obrazki z końcowego fragmentu Senatorskiej.


Pałac Mniszchów czyli obecna ambasada Belgii w 1910 roku i w 2016. Po lewej stronie widoczny budynek Banku Landaua. Jak sama nazwa wskazuje, przed wojnami owa secesyjna budowla mieściła bank. W ocalałym gmachu mieścił się m.in. Instytut Francuski a obecnie siedzibę swą ma Park Miniatur, który warto odwiedzić nie tylko dla samej - rzecz jasna, ciekawej - ekspozycji, ale również dla pięknych wnętrz, po których można się bezkarnie poszlajać i porobić zdjęcia. Widok w kierunku placu Teatralnego 1910-2016. Podczas II wojny zniknęła część zabudowy widoczna po lewej stronie - zastąpiła ją grupa bloków, w których kręcono serial "Wojna domowa" ze wspaniałą obsadą aktorską. Ach, gdzie te seriale i gdzie ci aktorzy...

I wylot na plac Bankowy w okolicy 1900 i w 2016 roku. Co ciekawe, z tego kadru zachowało się całkiem sporo: widoczny po lewej pałac Błękitny, kamienica, która za PRL była hotelem "Saskim", Bank Polski po prawej stronie, obecnie mieszczący intrygującą galerię, a także - z prawej strony kadru  - barokowa figura Jana Nepomucena. 

Archiwalne zdjęcia pochodzą z albumu "Wspomnienie dawnej Warszawy" (vide: źródła). 

3 komentarze:

 1. porównania wypadają do dupy.
  dodam jeszcze sprostowanie, że instytut francuski nie mieścił się w banku Landaua za PRL, tylko po.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm, to chyba nihil novi, jeśli chodzi o większość zamieszczonych tu porównań :D

   Dzięki za sprostowanie, miałem wrażenie, ze był tam wcześniej.

   Usuń
 2. Najbardziej boli środkowa para, niezależnie od mojej osobistej miłości do 'Wojny domowej'

  OdpowiedzUsuń