20 paź 2016

GTWB CVIII - "Jutro w Warszawie" czyli (nie)dyskretny urok wizualek z lat 70. XXw.

Temat nowej akcji nieco kłóci się z ideą "Wczoraj i dziś", gdyż ja tu zwykle sięgam w przeszłość a nie w przyszłość. Ponieważ jednak "jutro" zobowiązuje, postanowiłem pokazać wizję przyszłości z przeszłości. Wprawdzie źródło, z którego zaczerpnąłem wizualki, opublikowano w roku 1979, ale odnosi się do lat 1971-1976 i prawdopodobnie w tym okresie powstały wizualizacje, z których, jak można zobaczyć, niewiele zrealizowano. Może w niektórych przypadkach to dobrze a w innych zastępstwo i tak nie okazało się wiele lepsze...

Nowy Dom Braci Jabłkowskich w zamierzeniu wcale nie przypominał tego, co ostatecznie powstało w tym miejscu. Miał to być po prostu zwykły blok z podcieniem, jakich trochę jest w stolicy.  

Tu miało być paskudnie i jest paskudnie, choć inaczej niż na wizualizacji. Najzabawniejszy jest ten napis "secesja" - szczególnie w kontekście faktu, iż w okresie tworzenia tej wizualki rozebrano secesyjną kamienicę, która stała po lewej stronie kadru. 


A na deser aż dwa warianty gigantomanii. Ogromny wieżowiec miał być wstawiony w resztki Banku Polskiego przy Bielańskiej. Jak wiemy, "adaptacja" ruin bankowych zakończyła się na wyprodukowania "Senatora", wstydliwie schowanego za drzewami - i bardzo dobrze.


Ilustracje pochodzą z książki "Nowa architektura polska. Diariusz lat 1971-1975" (vide: źródła). Współczesne ujęcia to stan z 2016 r.

4 komentarze:

 1. Ale kosmos to środkowe - jak jakiś niedorysowany komiks z "Relaxu" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z drugiej pary chyba jednak wolę komiks niż obecnego koszmarka. A kamienicy nadal żal. :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Śmiem twierdzić, że owa komiksowość jest najmocniejszą stroną tej środkowej wizualki.

   Usuń
 3. Wizje urbanistów i koncepcje architektoniczne rzadko kiedy wcielane są w życie. Liczy się papier czyli pozwolenie na budowę.

  OdpowiedzUsuń