28 paź 2016

Dyskretny urok PRL w Śródmieściu Północnym

Oczywiście, za PRL nie było Śródmieścia Północnego czy Południowego, tylko Śródmieście. Było też raptem siedem dzielnic, którego to podziału używam do tagowania zdjęć, bo z tego okresu mam ich chyba najwięcej. No właśnie, co my tu dzisiaj mamy:


Zdjęcie wykonano w latach 50-tych XXw. (a zamieściła je "Stolica" nr 31/88). Widać na nim odbudowę zniszczonego podczas wojny szpitala Św. Ducha przy Elektoralnej. W budynku po odbudowie urządzono Dom Kultury, którym, tylko pod jakąś ładniejszą nazwą, jest do dziś. 

Zdjęcie z 1976 roku ("Stolica" 38/76), ukazujące Centrum Warszawy wraz ze stojącą wówczas od niedawna Ścianą Wschodnią. Dziś nadal stoi, ale nie zawsze wygląda tak dobrze...


A to fotografia z 1979 roku ("Stolica" 1/80), przedstawiająca "Victorię", hotel sztandarowy i nowoczesny. Na owe czasy słynniejszy niż Bristol czy Polonia. To tam kręcono choćby "Misia", "07 zgłoś się", teledyski różnych wykonawców... w tle na placu Zwycięstwa (ob. Piłsudskiego) nie było jeszcze biurowca Metropolitan wg projektu Normana Fostera. 

Zdjęcia współczesne to rok 2016.

3 komentarze:

  1. Ostatnio wnętrza Victorii widziałam w serialu:) modny nadal:P

    OdpowiedzUsuń