20 cze 2016

GTWB CIV - "Nie srebro, nie złoto", tylko Srebrna, Drewniana i Ceglana. No, prawie.

Prawie, bo Ceglanej już w tym miejscu nie ma, ale od początku. Dziś zamiast zdjęć kolejna porcja rysunków Mariana Stępnia z książki Jerzego Kasprzyckiego "Pożegnania warszawskie" (vide: źródła). Nie ze wszystkim nam się przyszło pożegnać, na szczęście.


Stoi sobie spokojnie szkoła przy Drewnianej na Powiślu, ostatnio wyremontowana po latach zaniedbań. Na górze rysunek z 1969 roku, pod nim prawie remake z 2016... ale zaraz, zaraz, Marcinie, dlaczego stanąłeś w innym miejscu?

Dlatego.
 Kolejna para to pałacyk przy Srebrnej, mieszczący Muzeum Woli. Jak widać, gdy porówna się obrazek z 1966 roku i zdjęcie sześćdziesiąt lat późniejsze, okolica uległa pewnym przeobrażeniom.

W Muzeum Woli byłem raz, na wystawie o braciach Łopieńskich, ku zdumieniu obsługi, przyzwyczajonej zapewne do tego, że takie miejsca odwiedzają jedynie przymuszone do tego wycieczki szkolne (pani miała problem z obsługą kasy i sprzedażą biletu, ale jakoś się udało).


A co do Ceglanej... tak przed wojną nazywała się obecna Pereca a - jak widać na rysunku z 1968 roku - długo po wojnie zachowała się tam zabudowa mocno archiwalna (na obrazku Pereca 3). Dziś nie zostało z niej już wiele. A w tym konkretnym przypadku nawet bardzo niewiele. Znaczy się, nic.

3 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe zdjęcia.
  Pozdrawiam.
  hanula1950

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję.
   Pozdrawiam.
   Marcin

   Usuń
  2. Bardzo zdrowo fotografuję.

   Ciekawiam,
   H_Piotr.

   Usuń