30 maj 2016

Ulica Bielańska przed I wojną światową i powojenna teleportacja kamienicy Mikulskiego


 O ulicy Bielańskiej było tu już sporo, ale że napłynął nowy-stary materiał, nie ma co zasypiać gruszek w popiele, tylko trzeba iść i focić. Na górnym zdjęciu nie widać jeszcze Banku Polskiego, którego ruiny do niedawna szpeciły/dekorowały ulicę. Zanim powstał, na jego miejscu stała mennica (uwieczniona na fotce z XIX wieku), rozebrana pod budowę banku właśnie.


 Gdy klasycystyczna mennica została już sprzątnięta, na jej miejscu pojawił się bank (tu foto około 1909 r.). Zniszczony podczas II wojny światowej stał wiele lat, sukcesywnie tracąc elementy oceglenia. Ostatecznie dobudowano do niego to, eee, coś, co widać na nowym zdjęciu i tak powstał "Senator". Reszta jest milczeniem.


 A to wlot Bielańskiej na plac Teatralny. Budynki ze zdjęcia uległy poważnym zniszczeniom podczas II wojny i po tejże zostały rozebrane. Widoczna po prawej stronie kamienica doczekała się rekonstrukcji dopiero w latach 90 XX wieku. Ta, która jest po lewej stronie, kamienica Mikulskiego, nie została odbudowana - na jej miejscu stanął tzw. pawilon wedlowski. Ale...

...ale gdy wejdzie się na dziedziniec szpitala dziecięcego przy Świętokrzyskiej (tyły Pałacu Staszica), można dostrzec, iż fasada kamienicy Mikulskiego została zrekonstruowana właśnie w tym miejscu. Ot, taka ciekawostka.

Archiwalne fotografie pochodzą z książki "Wspomnienie dawnej Warszawy" (vide: źródła) a nowe zdjęcia z 2016 roku.

5 komentarzy:

 1. Wkradła się literówka: zniszczeniOm.
  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zjadło mi się "o" - zaraz dostawię, dziękuję!

   Usuń
 2. to może i "kamienicę Skwarcowa" odbudować w Mordorze?

  OdpowiedzUsuń
 3. Swoją drogą, nigdzie nie znalazłem informacji, czy rzeczywiście kolumny zdemontowano, przewieziono i zmontowano w nowym miejscu, czy po prostu zbudowano coś o tych samych kształtach i wymiarach w innym miejscu?

  OdpowiedzUsuń
 4. O, jakoś nie trafiłam wcześniej na to zdjęcie z mennicą.

  OdpowiedzUsuń