20 maj 2016

GTWB CIII - "Kopytne w Warszawie" czyli koniki na warszawskich ulicach w początkach XX wieku

Co jest kopytne? Konie są kopytne. A jaki jest koń, każdy widzi. Czasem także i czuje, niestety, ale na szczęście zdjęcia nie pachną. Obejrzymy dziś kopytne tu i ówdzie na fotografiach sprzed I wojny światowej.


 Idą konie po betonie... a nie, to nie beton. To bruk. Praski bruk - konkretnie przed liceum im. Władysława IV. Pocztówka sprzed 1914 roku ukazuje spokój, ciszę, zieleń i estetykę (przypominam brak zapachów).
 Konie tradycyjne zostały zastąpione mechanicznymi w wielu częściach Warszawy. Choćby na placu Teatralnym (zdj. z XIX w.), gdzie dorożki wyparł sporych rozmiarów parking.


 Pozostajemy jeszcze chwilkę na placu Teatralnym, by przyjrzeć się dorożkom przy zachodnim skrzydle Teatru Wielkiego (XIX wiek).


"Jest taki samotny koń". Nie, inaczej Budka śpiewała. Ale to nieważne, bo samotną szkapę widać na zdjęciu, wykonanym około 1900 roku na placu Politechniki. Obecnie zastępuje ową szkapę tramwaj, pojazd idealny na akcje GTWB.


Oryginalne fotografie zostały zaczerpnięte garściami i skanerem z książki "Wspomnienie dawnej Warszawy" (vide: źródła) a nowo powstałe pochodzą z 2016 r.

4 komentarze:

 1. ciekawie zestawia się widok pałacu Jabłonowskich... no i witryn / ich braku w skrzydle pałacu Blanka. trochę to mówi o życiu miasta.
  / jego braku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na placu Politechniki życia full na każdym narożniku.

   Usuń
  2. bo to był koniec miasta ;-)

   Usuń
 2. Nie obraziłabym się, gdyby w Warszawie było więcej latarń o kształcie z pierwszego zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń