9 kwi 2016

Od lewa do prawa przez wieki Warszawa

Od lewa do prawa, bo podróżujemy dziś raz po jednym, raz po drugim brzegu Wisły. A przez wieki, bo fotografie pochodzą z różnych lat. Czyli - krótko mówiąc - burdelik.


Zdjęcie z okresu międzywojennego - gmach ówcześnie PKO a obecnie (po odbudowie i obniżeniu) Poczta Główna. Foto opublikowała "Stolica".

Moment po upadku Powstania Warszawskiego- ludność opuszczająca Warszawę. Na zdjeciu widać plac Politechniki. Zrobiłem trochę szerszy kadr, bo szkoda mi było opuszczać tę piękną budowlę po prawej. Foto ze "Stolicy". 


Zgodnie z zapowiedzią, bierzemy do ręki paszport i przenosimy się na prawą stronę Wisły, gdzie stoi sobie kościół Matki Boskiej Loretańskiej, a właściwie kaplica, będąca częścią większego niegdyś założenia. Foto wykonane w 1982 roku pochodzi z książki "Piekno ocalone" (vide źródła). 

Współczesne zdjęcia to rok 2016.

3 komentarze:

 1. cóż, trzeba przyznać, że poczta prezentuje się dużo toporniej w porównaniu z wersją pierwotną...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, trochę jak termos. Szkoda, że zrezygnowano z półokrągłych okien pod kopułą.

   Usuń
  2. no właśnie. parę innych detali też zniknęło, zmieniły się proporcje... dopiero teraz na tym zestawieniu widzę wszystkie te różnice - dotychczas (przelotnie i podświadomie tylko) zastanawiałem się, co jest nie tak z tym budynkiem, bo przecież na starych zdjęciach jest fajny.

   Usuń