22 sty 2016

Powstańcze fotografie z okolic Nowego Światu***

 Napis "Jedźcie z nami do Niemiec" został zniszczony przez polski ruch oporu. Reszta niewysokiego budynku, jak widać, także nie dotrwała do naszych czasów. Dziś jest tu przedłużenie Świętokrzyskiej i powojenna kamienica, w której za PRL mieścił się salon Polskich Nagrań. (zdj. "Stolica" 31/70) Powstańcy wychodzą z kanału na Nowym Świecie przy Wareckiej. Dziś w tym miejscu wisi informująca o tym fakcie tablica pamiątkowa.  (zdj. "Stolica" 31/77).A tu Nowy Świat już raczej w tle, bo na pierwszym planie plac Trzech Krzyży, widziany z Mokotowskiej.  (zdj. "Stolica" 31/89).

Współczesne zdjęcia to rok 2016.

8 komentarzy:

 1. O, salon "Polskich Nagrań", hiehie - stawało się w kolejkach po płyty, które jak to w latach niedoborów - bywały 'rzucone' - zamiast kości, żeby lud miał igrzyska, skoro chleba mało.

  OdpowiedzUsuń
 2. to jest ciekawy epizod - przejście tym kanałem z piekła do (wględnej) sielanki. ciekawe, że już parę dni później, to miejsce nie było po polskiej stronie frontu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ludzie w tragicznych warunkach ratowali życie, a Ty piszesz "ciekawy epizod".

   Usuń
  2. Oj tam, przecież jak się pójdzie do MPW to od razu wiadomo, że powstanie było wielką, fajną przygodą :-)

   Sądzę, że Erowi chodziło o "epizod" w znaczeniu historycznym a nie w charakterze rozrywkowej błahostki na zasadzie "dziś idziemy kanałem, a jutro do centrum handlowego" - o ile mogę się za Era wypowiedzieć w tej materii.

   Usuń
  3. nie no, miałem na myśli "event", "wydarzenie", polub kanał na Fejsbuku.

   a serio to oczywiście Marcin ma rację.
   miałem też na myśli... zresztą, to temat na wpis.

   Usuń
  4. trzeba było napisać "subskrubuj nasz kanał".
   espri deskalje.

   Usuń
  5. A czy w środku było napisane "Przepraszamy za usterki"?

   Usuń
  6. "Coś poszło nie tak."

   Usuń