5 paź 2015

Jak pięknie sypały się w 1986 roku kamienice Śródmieścia Południowego...

Janusz Sujecki napisał w "Stolicy" (nr 2/86) artykuł o tym, w jak tragicznym stanie są kamienice przy Mokotowskiej, Bagateli czy w Alejach Ujazdowskich. Swój wywód zilustrował wykonanymi przez siebie zdjęciami, potwierdzającymi kiepską kondycję budynków. Czy ich stan zmienił się do dziś (2015)? Chodźmy i sprawdźmy.


 Aleje Ujazdowskie 22.


 Bagatela 10.


Mokotowska 64.

6 komentarzy:

 1. A więc kamienica w Alejach Ujazdowskich była odbudowywana, więc nie jest oryginalna ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam niestety te megaszarobeznadziejne lata 80., i faktycznie nie wyglądało na to, że to się kiedykolwiek zmieni. A tu jednak!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. gdzie megaszare to megaszare - akurat u nas na osiedlu powstało dokladnie w tych latach wiele tzw. plomb z wielkimi mieszkaniami od 84 m, nawet dwupoziomowe. Dostali w nich mieszkania normalni ludzie ze spóldzielni. Dzisiaj idą po milionie. Gdzie - Powiśle....

   Usuń
  2. a, to super. faktycznie, były multikolorowe i arcywesołe. i komu one przeszkadzały?
   po co było zmieniać dekadę?

   Usuń
  3. poza tym szare jest modne:-) chodzi raczej o odnowienie, bo balkony gdzieś znikły w tych starych kamienicach. Faktem jest, że wiele kamienic w centrum było obdartych z tynku i straszyły gołymi cegłami, a dzisiaj są pięknie otynkowane, chociaż wybór koloru tynku bywa dyskusyjny (np. morela czy Multikolor w rodzaju - zielone obwódki i lila wnętrze), ale spoko - zszarzeją z czasem.

   Usuń
  4. Jak mogłem zapomnieć o wspaniałych blokowiskach, budowanych na chwałę i potęgę PRLu, które dostawali 'normalni ludzie ze spółdzielni'. Nieważne, że po 20 latach czekania i w standardach wymagających remontu przed wprowadzeniem. Ech, co ja tam wiem, skleroza mi na starość odbija ;-)

   Usuń