1 wrz 2015

Park Rydza 1955-2015 cz.1

W "Stolicy" nr 38 z 1955 roku ukazał się fotoreportaż, przedstawiający  świeży wówczas Park Kultury, dziś znany jako park im. Edwarda Śmigłego-Rydza, usytuowany na skarpie, między placem Trzech Krzyży a Rozbrat (z grubsza). Wprawdzie, by postawić taras z wazami, rozebrano pod koniec lat czterdziestych dobrze zachowany pałac Branickich, ale kto by się tam przejmował takimi drobiazgami.


Park od 1955 nie zmienił się bardzo, ale kilka kosmetycznych zabiegów przeszedł. Zobaczmy, jak wyglądał 60 lat temu i jak wygląda dzisiaj.
 Jak widać, fontanna jest nadal (choć pamiętam całe lata, gdy nie działała). A za nią.. ...a za nią stała rzeźba, wyobrażająca dwójkę tancerzy. Nie wiem, kiedy ją zdjęto, ale w latach 80 na pewno jej już nie było.


Wymieniono natomiast wazy - być może starsze się kruszyły - mają zupełnie inny kształt  i wzór.

Kontynuacja parkowego spaceru jutro.

5 komentarzy:

 1. wazy się tłuką... z Wazą z Placu Zamkowego też było trochę przygód.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe komu tancerze zawinili, i czym;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem, czy pierwotna waza nie była przerobiona z kapitelu jakiejś kolumny, i czy ten kapitel nie leży obecnie gdzieś w krzakach. Bo znam skądś ten wzorek kwietny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię parki i skwerki, szkoda, że najczęściej staruszkowie i mamy z dziećmi okupują takie miejsca...A imię słuszne, tylko czy dla tego miejsca. A może po prostu chodzi o uczczenie Rydza Śmigłego. Drzewa najpewniej w większości te same...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staruszkowie i mamy z dziećmi - wyp..dalać!

   ;-)

   Usuń