16 cze 2015

Warszawa w stanie opłakanym... nie, to nie wojna, to rok 1984 (1)

W "Stolicy" 4/84 ukazał się fotoreportaż, dotyczący tragicznego stanu różnych budynków przy Trakcie Królewskim i w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Kiedyś, dawno temu, pokazałem część ujęć z tamtego wydania. Dziś pozostałe... no i 31 lat później.


Dom "Pod Biustonoszami" czyli narożnik Nowego Światu i Chmielnej.Szyld z herbem Krakowa przy Starej Dziekance.Narożnik Nowego Światu i Al.Jerozolimskich z Empikiem - tu dalej się sypie...

Część dalsza kruszącej się stolicy w następnym wpisie.

7 komentarzy:

 1. Tamte wyremontowali (z różnym skutkiem), to teraz inne się sypią.

  OdpowiedzUsuń
 2. A mogli po prostu przenieść tych parę sypiących na Pragę, tam byłyby na miejscu i problem z głowy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A propos Pragi; dla ludzi o żelaznych nerwach proponuję wycieczkę do Muzeum Pragi gdzie, na parterze jest wystawa "rewitalizacji" centrum Pragi zrobiona przez Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Jak ktoś widział propozycje ekipy Sigalina dotyczącą Centrum to zobaczy "nowatorskie idee" rodem z tamtych czasów. Obok Dworca Wileńskiego tarasy, pomniki jakich nie powstydziłyby się lata 50-te minionego stulecia; drzewa, krzewy, parki. . . I to wszystko zamiast tego, co jest tam teraz. "Słuszną linię ma Nasza Władza!: - jak mawiał klasyk. Ale on był od komedii, a nie dramatów. A jeśli chodzi o dzisiejszy wpis - to dobrze, że ktoś jeszcze o coś "starego" dba w tym mieście. Choć widać, żę dba wybióczo.

   Usuń
  2. To lepsze niż "Plamy ...pardon, Plany na przyszłość"?

   Usuń
  3. "Plamy, czy plany"? W obecnych czasach, przy decydentach bez wyczucia historycznego, i tak stare odchodzi paląc się (przypadkiem oczywiście), aby mogły powstać "szklane domy". Żeromski na pewno wniebowzięty, że jego idee ktoś wprowadził w życie! Tylko czy o takie szklane domy jemu chodziło? Dlaczego w innych krajach można dbać o zabytki, a tutaj, nad Wisłą, "jedyne słuszne racje" wygrywają?

   Usuń
 3. ostatnia para to skrzyżowanie Alej i NŚ ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jest i zupełnie nie rozumiem dlaczego napisałem co innego. Za mało wódki.

   Usuń