29 maj 2015

Marszałkowskiej oblicza różne - od lat trzydziestych do osiemdziesiątych XX w.Oblicze pierwsze to Ministerstwo Spraw Wojskowych, usytuowane wprawdzie frontem do dzisiejszej Al. Wyzwolenia, ale z Marszałkowskiej dobrze widoczne (do lat 20 stał tu maleńki, rozsypujący się dworek). Widoki sprzed 1939 i z 1945 pochodzą z "Kalendarza Warszawskiego 1946" a pod spodem wizja AD 2015.A to już zdjęcie z okresu okupacji ("Stolica" 3/84) przedstawiające mniej więcej ten fragment ulicy, w którym dziś znajduje się MDM.Na koniec mocno wyzoomowana wizja Marszałkowskiej w stronę północną ze "Stolicy" z 1981 roku, no i wersja z 2015 pod spodem.

5 komentarzy:

 1. Ruch jak na Marszałkowskiej...

  OdpowiedzUsuń
 2. Budynek z pierwszej pary stał akurat frontem do Marszałkowskiej, miał adres Marszałkowska 26. Ministerstwo wojska zajmowało Koszary Litewskie złożone z kilku osobnych budynków. Ciekawe, czy to zdjęcie jest na pewno z '45, czy może już z '39.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten budynek Marszałkowska 26 to dawne koszary litewskie, należące do MSW. Frontem do ul. 6-go Sierpnia (dzisiejszej Alei Wyzwolenia) stał główny gmach Ministerstwa, jak Marcin pisze powyżej.
   http://www.warszawa1939.pl/plan_foto.php?kod=natolinska

   Usuń
  2. Zarówno budynki przy Nowowiejskiej, przemianowanej na 6 Sierpnia, a po wojnie na Al. Wyzwolenia, jak i ten budynek przy Marszałkowskiej to dawne koszary litewskie.

   Usuń
 3. Marszałkowska mocno zmieniona po wojnie, MDM rozorał wiele ale dobrze że coś zostało...

  OdpowiedzUsuń