6 sty 2015

Okolice ronda de Gaulle'a 1960-2014

Oczywiście, za czasów wydania albumu, z którego pochodzą zdjęcia, skrzyżowanie Alej Jerozolimskich i Nowego Światu w ogóle nie miało nazwy i zapewne mało kto przypuszczał, że otrzyma tę, którą ostatecznie ma.

Dziś krótki rzut okiem tamże i wśród obiektów fotografowanych dwa przedwojenne. Ale żadne tam secesyjne barachło, tylko powalający funkcjonalizm i modernizm, nad niczym innym przecież nie warto się pochylać. Pierwszy z obiektów przedwojennych to Bank Gospodarki Krajowej, w którym za PRL mieściła się PAP. Teraz przerywnik na powstały w latach 50 gmach KC PZPR.A oto i drugi obiekt przedwojenny - Muzeum Narodowe.

Archiwalia pochodzą z albumu "Warszawa 1960" (vide: źródła).

9 komentarzy:

 1. Rondo w tym miejscu to przeżytek. Mam nadzieję, że będzie tutaj normalne skrzyżowanie. Tak, jak dawniej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No właśnie - jeśli wróci normalne skrzyżowanie, a skrzyżowań się na ogół nie mianuje niczyim mianem, to czy zniknie też nazwa?

  OdpowiedzUsuń
 3. de Gaulle zrobi wówczas ten krok w przód i się roztrzaska.

  OdpowiedzUsuń
 4. Akurat mesje degol za PeeReLu hejtowany ani zakazany nie był, wręcz był pozytywnym francuskim hiro. A rondo akurat mi się podoba i mam nadzieję, że zostanie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też jakoś tu wolę rondo. Chociaż gdyby powstała kiedyś brakująca pierzeja Smolnej, to może i skrzyżowanie pasowałoby bardziej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wtedy byłoby mniej zieleni w mieście.

   Usuń
  2. tak, jak się cieszę, że nie powstała w latach 90. zabudowa wokół Pałacu Kultury, tak bym się bał, by teraz miała powstać brakująca pierzeja Smolnej i Alej.

   Usuń
  3. "Nie bój, nie bój, zabudują Ci!"

   I Smolną i Plac Defilad (autokarowych).

   Usuń
 6. Przed KC jakoś było więcej drzew a dziś na rondzie palma :) a odbudowa Smolnej byłaby wyzwaniem ale zostało tam kilka ładnych kamienic...
  Panuje moda na ronda i to nie tylko w Centrum.

  OdpowiedzUsuń