23 sty 2015

Lata trzydzieste (i być może czterdzieste)* XX wieku w Warszawie

Kiedyś sformułowanie "lata trzydzieste" odnosiło się w sposób oczywisty do tych lat trzydziestych z dwudziestolecia wojennnego. Jednak czas leci i - WTEM! - kolejne lata trzydzieste już niedługo, dwudzieste jeszcze szybciej. Zatem trzeba będzie apdejtować wszelkie informacje, dorzucając, o które stulecie chodzi. Mnie dziś chodzi o to minione stulecie. Sam jestem reliktem z ubiegłego wieku, więc cóż... jedziemy!


 Bang, przepraszam, Bank Gospodarki Krajowej w latach 30 XXw. W tle pałacokamienica Jasińskich, zastąpiona po wojnie przez gmach KC PZPR. Niedatowane (*może być tuż przedwojenne lub tuż powojenne) zdjęcie Muzeum Narodowego.A to już zdecydowanie przedwojenna odsłona placu Piłsudskiego. No  i, tego, powojenna.

Fotki archiwalne pochodzą z ksiązki "Warszawa serce Polski" (vide: źródła) a współczesne z końca 2014 roku.

5 komentarzy:

 1. Niedawno jedna "felietonistka" z GazStołu napisała o otwarciu Dworca Wiedeńskiego, że było to "na przełomie XIX i XX wieku", to w takim razie 1945 to był przełom XX i XXI wieku, a za 30 lat to już będzie przełom XXI i XXII stulecia ;-)

  Bardzo rzadkie ujęcie z Pl. Saskiego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie je machnął jakiś szpion - udawał, że nie fotografuje obiektów wojskowych.

   Usuń
  2. Fakt, chyba nigdy nie widziałem go z tej perspektywy (historycznej).

   Usuń
 2. Relikty z XX wieku? Wśród warszawskich blogerów nie ma takich, którzy urodzili się w XXI wieku. Jak się mylę, to niech się ujawnią.

  OdpowiedzUsuń
 3. Już nie długo będą XXI wieczni blogerzy, czas tak pędzi. Ale choć czas pędzi nie mogę przyzwyczaić się do gmaszyska na ostatnim zdjęciu. Latem, gdy w każdym oknie inaczej zainstalowane żaluzje czy rolety widok bałaganiarski. Koszmarek elewacyjny..

  OdpowiedzUsuń