13 gru 2014

Trakt Królewski w odbudowie 1949-2014

Dziś nie będzie okolicznościowego wpisu o 13 grudnia, zwłaszcza że szykuje się impreza, kumulująca jeszcze jakieś inne czynniki - mam tylko nadzieję, że po jej przemarszu nie będę musiał robić "Wczoraj i dziś" ze współczesnych zdjęć Warszawy.

Cofnijmy się, dla bezpieczeństwa, o jakieś sześćdziesiąt lat z okładem, i popatrzmy, jak wyglądała Warszawa w pierwszych latach odbudowy.


 Zdjęcie pałacu Staszica pochodzi sprzed 1949 roku - nie ustawiono jeszcze ponownie pomnika Kopernika a sam pałac nie doczekał się jeszcze przedłużenia do Świętokrzyskiej.


Narożnik, którego nie było, czyli powstaje budynek, w którym do dziś - z przerwą na lata 90. - mieści się Empik. No dobra, wcześniej to się nazywało Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, ale też się mówiło "empik".Powstaje gmach KC. Na starym zdjęciu po prawej stronie widać szczyt wieży czatowniczej przy Nowym Świecie 6, którą rozebrano dopiero podczas budowy tzw. Domu Partii.

Zdjęcia archiwalne pochodzą z albumiku "Warszawa dzisiejsza" z 1949 r. (vide: źródła).

4 komentarze:

 1. na pierwszym zdjęciu drugiej pary widać, jak cały naród buduje swoją stolicę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kempik się mówiło :)
  Zresztą sami tak pisali na siebie ;)
  http://biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/image/edition/17683

  OdpowiedzUsuń
 3. To w latach 90. nie było tam Empiku? Pamiętam, ze w czasach studenckich (1994-1999) często tam zaglądałem, by poczytać sobie różne ciekawe czasopisma, więc w drugiej połowie dekady na pewno był

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to Ciekawe - jesteśmy rówieśnikami, ale doskonale pamiętam, że sam Empik zniknął przynajmniej na jakiś czas z NŚ. Mieściła się tam siedziba koncernu IBM. Potem, faktycznie, w II połowie lat 90 powrócił. Może nieprecyzyjnie się wyraziłem, w każdym razie w latach 90 nie było go tam non stop.

   Usuń