19 gru 2014

Śródmieście Warszawy pod koniec lat czterdziestych - różne resztki, które trzeba było posprzątać

...lat czterdziestych XX wieku, of course. Remake każdego ze zdjęć przedstawia stan z roku 2014, czyli 65 lat minęło. A co się zmieniło? Popatrzmy:


Widok z placu Konstytucji na Marszałkowską i kamienice po parzystej stronie. Te za kinem Polonia, jeszcze golusieńkie, czekają na socowy kostiumik. Niektóre jeszcze nawet nie powstały, co widać po smętnych niedobitkach, wyburzonych wkrótce po zrobieniu tego zdjęcia.



 Politechnika Warszawska jeszcze bez grupy rzeźbiarskiej na szczycie. Ostatnio gmach przemalowano w kolor łososiowo-majtkowy. Cóż.



A to już plac Unii Lubelskiej i stojący na nim wówczas cokół pomnika Lotnika. Samą rzeźbę, zniszczoną przez hitlerowców, odtworzono i ustawiono na nowym cokole przy Wawelskiej, a oryginalny cokół porozrzucano - w kawałkach - w parku "Leśnika" na Grochowie.

Cytuję za wiki: "Po II wojnie światowej do budowy murków i słupów pergoli znajdujących się w parku przy kręgu tanecznym wykorzystano m.in. fragmenty macew z likwidowanego cmentarza żydowskiego na Bródnie[1] oraz elementy cokołu pomnika lotnika z pl. Unii Lubelskiej. Ponadto część elementów cokołu (stopy) tam składowanych została wykorzystana do wykonania pomników Grenadierów (skwer Grenadierów we Francji przy ul. Grenadierów) oraz miejsca upadku samolotu angielskiego z pomocą dla powstania Warszawskiego (ul. Redutowa}." Koniec cytatu.

Zdjęcia archiwalne pochodzą z albumiku "Warszawa dzisiejsza" z 1949 r. (vide: źródła).

6 komentarzy:

 1. stylową rzeźbę ustawiono za to na jezdni placu Politechniki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm, istnieje nawet pewne podobieństwo. Można by otagować "rzeźby i pomniki z wyciągniętą ręką"...

   Usuń
  2. Ale mu się bujło, temu milicjantu! Żywa ilustracją do twierdzenia, że milicja przegina ;-)

   Usuń
 2. Nowy kolor Politechniki to nie jest róż majtkowy.
  W sumie nowe kolory są bardziej stonowane niż poprzednie, choć nie wiem, czy lepsze.

  OdpowiedzUsuń
 3. A Politechnika teraz mi się nie podoba i już.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny elastyczny policjant:)

  OdpowiedzUsuń