30 lis 2014

Kwiaty na koniec listopada?

Do końca dzisiejszego dnia wybieramy temat grudniowej akcji GTWB. Tu nie będzie problemu z liczeniem głosów. Uprasza się o dokonanie wyboru poprzez odhaczenie wybranego tematu w kółeczku.

A właśnie, byłbym zapomniał. Kwiaty. Owszem, i to jakie... kiedyś wielki neon z bukietem kwiatów zdobił narożnik Alej Jerozolimskich i Kruczej. Obie fotografie z 1966 i 1972 (współczesne odpowiednikiL 2014), zamieszczone poniżej, ukazują lata świetności neonu (i nie tylko). W latach późniejszych neon zastąpiono mniejszą repliką aż...


 fot Stolica 14-15/72fot. Warszawski Kalendarz Ilustrowany 1966

...aż w nowym tysiącleciu kwiaciarnia zniknęła. Obecna tam od zawsze, musiała ustąpić miejsca o wiele bardziej rentownej aptece. Sam bukiet kwiatów powędrował natomiast na Bonifraterską, gdzie zdobi kwiaciarnię, oczywiście:


6 komentarzy:

 1. Niedawno oglądałąm w tv program poświęcony neonom warszawskim i ich renowacji.
  Przyznam, że brak mi ich, kojarzą się nostalgicznie, z dzieciństwem, mogłyby wrócic, i nie mam na mysli tylko stolicznych..

  OdpowiedzUsuń
 2. Czyli powstały 3 wersje bukietu neonowego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na to wygląda - i do tego mamy recykling neonowy ;-)

   Usuń
  2. Nie, dwie. Pierwsza -widoczna na zdjęciach - wielka wersja. Zastąpiłą ją później oszczędna, mniejsza, a potem tę mniejszą, po wygonieniu kwiaciarni wysokimi czynszami, przeniesiono na Bonifraterską.

   Usuń
 3. Z Jerozolimskich zginęło wiele neonów z tego odcinka. Miałam taki ulubiony pani w krynolince ale zawsze jak myślę o neonach w Warszawie wraca ten z Świętokrzyskiej /czy Zielnej/" Zwiedzajcie Ziemię sądecką"..o której śpiewał Młynarski. Kiedyś świeciły rurki, dziś całe ściany i w dodatku takie same reklamy są w innych miastach, nie tylko Polski...

  OdpowiedzUsuń