21 paź 2014

Śródmieście 1970 i - niestety - 2014

Lat temu czterdzieści i cztery "Stolica" opublikowała następujące fotografie:

 
Zacznijmy od tej najmniej bolesnej pary. Filharmonia przez lata nie zmieniła się (niestety), za to zniknęły drzewa od Sienkiewicza. Wyjątkowo stwierdzę, że zasłonięcie tego budynku to nie byłaby wielka strata.


 
Na placu + + + wyburzono w latach 70 niewidoczną tu zabudowę pierzei wschodniej. W jej miejscu przez 20 lat był skwerek z pijakami aż w końcu wykwitł kloc, którego jedyną zaletą jest to, że na dole ma sklepy i kawiarnie. Jakie ma, takie ma, ale ma.


 Na deser zostawię sobie, oczywiście, obrazek z samego Centrum. Ścisłe Śródmieście, które dziś wygląda jak Azerbejdżan.
Ble.

6 komentarzy:

 1. Naprawdę Azerbejdżan tak wygląda?... :(

  A obecną Filharmonię ja w miarę lubię. Co nie znaczy, że zmianę uważam za korzystną. No i w porównaniu z '70 przybyły jej rzeźby.

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Jej, oczywiście. Moniuszko stoi na górze, koło Fryca, stąd mi się napisało.

   Usuń
 3. To w Azerbejdżanie mają już tramwaje? A zaraz, mają, sami im je wysłaliśmy. Ciekawe, czy mają do nich tory*

  *z góry przepraszam wszystkich mieszkańców Azerbejdżanu za porównanie do mojego kraju. Każde porównanie do Polski czy Polaków w całej Europie uznawane jest za obelżywe i słusznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O'rly? Konkretnie gdzie jest uważane za obelżywe? I do tego słusznie? U pajaców na zachodzie Europy, którzy sami mają swoje za uszami i dziś powszechnie trzęsą dupskiem ze strachu? Czy może na wschodzie, gdzie powszechnie jesteśmy uznawani za praktycznie jedynych z dawnego bloku, którym się udało? Bo jak jeżdżę tu i tam, to jakoś nikt mnie nie obraża, a raczej przeciwnie - dziwują się pozytywnie, że jakoś nam się wiedzie. I zwyczajnie zazdroszczą. I słusznie!

   PS. Akurat w Azerbejdżanie (jeszcze) nie byłem, ale faktycznie obszmacone 'reklamami' centrum stolicy przypomina to, skąd wywodzi się spora część napływu do naszego miasta, czyli wschodnie i południowe bazary. Ekonomicznie ma to skutek pozytywny, estetycznie - wiadomo.

   Usuń
  2. takie jest wyobrażenie poniektórych Polaków, jakie jest wyobrażenie o Polakach.
   typowo polskie ;-)

   Usuń