15 sie 2014

Południowe Śródmieście osiem dyszek temu a może i więcej

W dzisiejszym, świątecznym dniu garść fotografii mniej dołujących niż zwykle, bo akurat większość zabudowy nań uwiecznionej ocalała. Niemcy, zajmujący tereny Śródmieścia Południowego, nie zdążyli go zniszczyć tak, jak uczynili to z częścią północną. Czego zatem nie doburzyła PRL, stoi do dziś.


Lata 30-te.Plac Unii Lubelskiej z ustawionym centralnie pomnikiem Lotnika dłuta Edwarda Wittiga, na którym "Rudy" namalował słynną kotwicę Polski Walczącej (na pomniku, nie na p. Edwardzie). Podczas wojny pomnik uległ zniszczeniu i został zrekonstruowany oraz przeniesiony na ul. Wawelską. 


No, tu akurat nie będzie optymistycznie. Wąziutka Marszałkowska została na odcinku od Alej Jerozolimskich do Pięknej poszerzona już po wojnie, zatem jeśli coś nawet zachowało się lub nie było bardzo zniszczone, i tak poszło pod kilof (mowa o zachodniej pierzei, czyli tej po prawej stronie). A tu mamy wybory do rady narodowej - widoczne na zdjęciu kobiety stoją przed ocalałym z wojny bankiem BGK (za PRL mieściła się tu PAP). 

Archiwalia pochodzą z albumu "Warszawa międzywojenna" (vide: źródła). Współczesne zdjęcia to stan z 2014 r.

5 komentarzy:

 1. właściwie dlaczego Lotnika przeniesiono? bo przeszkadzał tramwajom? bo lepiej się komponuje z drogą na lotnisko?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Paradoksalny jest sam pomysł, by lotnika nosić.

   Usuń
  2. A po co przenosi się pałace czy kościoły? ;-)

   Usuń
  3. Pomnik Lotnika nie mógł wrócić na swoje dawne miejsce na Placu Unii Lubelskiej.
   W międzyczasie nastąpiła przebudowa placu, położono tory tramwajowe. Jako nowe miejsce lokalizacji już w 1965 roku, pisarz Stanisław Strumph-Wojtkiewicz zaproponował Aleję Żwirki i Wigury jako aleję prowadzącą na lotnisko.
   Acha, oprócz tego, że pomnik jest gdzie indziej, to jeszcze jest inny, ponieważ oryginał lotnika był o 90 cm wyższy.

   Usuń
  4. Jakoś trudno mi uwierzyć, że nie można było zmieścić pomnika na przerobionym placu.

   Usuń