22 sie 2014

Było, ale się zmyło. Znaczy się, warszawskie kamienice Śrómieścia Północnego przed 1939 r. i ich brak w 2014


Ten domek stał sobie przy Świętojerskiej 4/6. Ale już nie stoi.


Nalewki 7? To gdzieś tutaj...


Współczesne Bagno wciąga.

Archiwalne zdjęcia pochodzą z albumu "Warszawa międzywojenna" (vide: źródła).

13 komentarzy:

 1. Jeśli chodzi o kamienicę z trzeciej pary, nadmienię, że jej zniknięcie to nie sprawka Hitlera ani Stalina, ale Gomułki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak i paru innych budynków. Podobno Gomułka zdecydował, że żadne ruiny nie będą stały w Warszawie i zlecił rozebranie tego i owego.

   Usuń
  2. Można powiedzieć, że dzieła dokończyła Hanna Gronkiewicz-Waltz...

   Usuń
  3. A czy istnieje jakiś współczesny (w miarę) prezydent Warszawy, za którego rządów niczego nie zburzono i nie rozebrano? Zapewne nie. I po HGW będą następni, niestety. Niezależnie od opcji politycznej.

   Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 2. Jeszcze nie przeczytałem komentarzy, a mają uwagę przyciągnął trzeci zestaw, po czym czytam komentarze i widzę, że inni też mają podobne odczucia :-) Rzeczywiście - piękna była ta kamienica, a teraz jakiś taki moloch tam stoi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeby nie było niedomówień - według mnie ani ta kamienica nie była piękna, raczej małomiasteczkowa, ani to, co stoi teraz to nie moloch - przecież ma gabaryty sąsiedniej kamienicy narożnej z Próżną. No, ale jak stała i w dodatku przetrwała wojnę, to można było jej nie ruszać. Chciałem wyjaśnić, że nie "została zburzona, jak cała Warszawa, w czasie IIWŚ, a w ogóle, to podczas Powstania".

   Usuń
  2. No, może trochę z tą piękną to mnie trochę poniosło, ale elegancka była. A ten budynek, który postawili w jej miejsce już takie elegancki nie jest, chociaż i tak lepsze niż to, co teraz budują - wszystko szklane, gdzie człowiekowi niemal do mieszkania można zajrzeć idąc ulicą ;-)

   Usuń
  3. Bardziej ta kamienica mi pasowała do Placu Grzybowskiego niż to co stoi tam dziś.

   Usuń
 3. Ten domek na Świętojerskiej, to można by rzec, że to coś więcej niż domek. bo to cała Hala Świętojerska :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oh, żal, a nawet może być Och, rzal!

  OdpowiedzUsuń