11 lip 2014

Warszawa przedwojenna i jeszcze bardziej przedwojenna

Zacznijmy od tej "jeszcze bardziej przedwojennej", bo mówiąc o przedwojniu, mamy na myśli okres przed 1939 rokiem, ale grafika, która pokazuje kawałek Starego Miasta, jest znacznie starsza.


Nieopisany detalicznie (autor, rok) rysunek ukazuje Szeroki Dunaj, zapewne w XVIII-XIX wieku.A to już bezpośrednie przedwojnie i Krakowskie Przedmieście, widziane spod bramy Uniwersytetu Warszawskiego.


A to także przedwojenny (znów lata 30-te XXw.) Teatr Polski. W tle majaczy wieżowiec, w którym siedzibę miał  Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych. Budynek, zniszczony podczas wojny, nie został odbudowany; zachowano jedynie dolną część kompleksu.

Wszystkie fotografie pochodzą z różnych numerów "Stolicy" a współczesne wersje z roku 2014.

6 komentarzy:

 1. no proszę, z historycznej fotki z Kr. Prz. wynika, że trolejbusy jeździły tam w poprzek ulicy!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ dzikie tłumy przed Uniwerkiem! Jak w moich młodych latach przed Domami Centrum, a dziś pewnie na wyprzedażach w Biedrze ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Biedrze są wyprzedaże?

   Usuń
  2. Raczej nie wyprzedaże, co promocje na grupy produktów od czasu do czasu. Jak Tomi przychodzi ze sklepu obładowany kartonami z mlekiem, albo z makaronem - wnioskuję, że coś tańszego rzucili ;)

   Usuń
  3. Nieważne w Biedrze czy w Dolce Gabbana, grunt że wyprzedaż.

   Usuń
 3. Faktycznie przed UW tłok, dziś też tak tam bywa. A tory tramwajowe na Krakowskim odkryto całkiem niedawno w czasie remontu, pokazywałam na blogu. Niby tak samo na zdjęciach a jednak inaczej. Ważne, że budynki przetrwały.

  OdpowiedzUsuń