14 lip 2014

Ulica Chłodna, czyli przedwojenne Śródmieście, które stało się powojenną Wolą, ale i tak żadna to różnica, bo prawie nic z tego nie zostało.

Jak już się można domyśleć z tytułu, eksplorujemy tereny od obecnej Al. Jana Pawła II na zachód. Przed wojną terytorium to należało do Śródmieścia, ale po wytyczeniu trasy NS (Marchlewskiego) czyli właśnie obecnej JPII, nastąpił inny podział dzielnicowy i wszystko, co jest na zachód od tejże, jest Wolą. Prowadzi to do całkiem ciekawych jaj, związanych z nazewnictwem, np. częśc Muranowa przestała być Muranowem, chociaż to to samo osiedle, tylko po dwóch stronach ulicy. Ale mniejsza z tym. Zanim nastał Muranów i czasy powojenne, były sobie czasy przedwojenne. O, takie jak na zdjęciach:


Przedwojenna kamienica pod numerem 24 i wspaniała powojenna kamienica na jej miejscu.


W tytule posta jest słowo "prawie", bo z przedwojennego zdjęcia ocalała remiza (bez wieży), widoczna w dali Hala Mirowska oraz - oczywiście - kościół pw. Karola Boromeusza.A to już rogatki wolskie, widziane od strony Chłodnej. Czyżby ciężarówka wiozła dostawę do Polo Marketu?

Archiwalne zdjęcia pochodzą z albumu "Warszawa międzywojenna" (vide: źródła). Współczesne fotografie to stan z roku 2014.

9 komentarzy:

 1. Jajako bliski sąsiad tych okolic jestem przyzwyczajony do miszmaszu powojennego, bo 'moja' Koszykowa to teoretycznie Ochota, choć właściwie Śródmieście, graniczące także z Wolą, a tak w ogóle to Filtry. No i ch... dobrze!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A, zapomniałem - i jeszcze z Polami vel Polem Mokotowskim, które wcale nie jest na Mokotowie ;-)

   Usuń
  2. a Champs-Élysées nie są w Elizjum.

   Usuń
 2. Ech, szkoda tych rogatek.
  Ech, szkoda tej wieży.
  Ech, szkoda tego Celmajstra.

  OdpowiedzUsuń
 3. trzecia para daje w twarz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zmiękczoną już przez dwie poprzednie.

   Usuń
 4. Kurde, mogliby tą wieżę chociaż zrekonstruować.

  OdpowiedzUsuń
 5. O, jakie ładne zwieńczenia miały słupy od trakcji. Te na Żelaznej chyba już nie takie? A może się mylę?

  OdpowiedzUsuń