23 lip 2014

Miasto niespokojne

Warszawa, jako stolica, doświadczyła paru powstań, w tym ostatniego, którego efektem była zagłada znacznej części Śródmieścia. Dziś parę widoczków z okresu niespokojnego, w tym większość z czasów II wojny.


Pogrzeb pięciu poległych - scenka z czasów Powstania Styczniowego. Autor i data powstania grafiki nie byli podani; poniżej to samo miejsce w 2014 .


Plac Saski - potem Piłsudskiego - podczas  okupacji pod zmienioną nazwą ku czci Adolfa H. Poniżej, już jako plac Piłsudskiego (po drodze był jeszcze placem Zwycięstwa), w 2014 r.


Resztki ulicy Królewskiej w 1945 roku i jeszcze mniej resztek w 2014.


A tego budynku mi ogromnie żal, ze zdjęć bardzo mi się podobał - gmach PKO na rogu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej (fot. 1945-2014), rozebrany w latach sześćdziesiątych.

Archiwalia pochodzą z "Kalendarza Warszawskiego" 1966 (nr 1, 2 i  4) i 1967 (nr 3).

6 komentarzy:

 1. Pogrzeb 5 poległych, to nie "czasy powstania styczniowego", ale 2 lata przed powstaniem styczniowym.
  ---
  A której formy tego budynki Ci żal? Przedwojennej czy powojennoruinowej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Czasy", bo między innymi to wydarzenie, tzn. masakra manifestujących studentów i mieszczan, stało się jedną z przyczyn późniejszego wybuchu powstania.
   ---
   Zgadnij.

   Usuń
  2. W ten sposób można mówić o 1939 jako o czasach Powstania Warszawskiego, bo w końcu to wydarzenia z 1939 doprowadziły pośrednio do jego wybuchu.
   ---
   Rzucę monetą.

   Usuń
 2. trzeba przyznać, że deszcze niespokojne potargały sad.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wczoraj miałam w ręku zdjęcie gmachu PKO, masz rację, szkoda:(

  OdpowiedzUsuń