6 lip 2014

i raz jeszcze Targówek i Bródno czterdzieści lat temu czyli weekend na północy II

Dziś krótkie dokończenie wczorajszego wpisu, czyli reszta widoczków ze "Stolicy" z 1974 r. ze zdjęciami Henryka Jurko, przedstawiającymi nowoczesną i nienowoczesną część Pragi Północ (wówczas), czyli Targówek i Bródno. Zobaczmy, jak to wszystko wygląda w 2014 r.

Z tym okładkowym zdjęciem miałem sporo problemów przez zieleń, której tak mało mamy w Warszawie.

Bo pawilon, owszem, istnieje, ale autor zdjęcia zoomował z daleka (na mojej fotce nie widać bloków), a tam mnóstwo drzew.

Nie pozostało mi nic innego, jak sieknąć dodatkową fotę z nieco innego miejsca, co by unaocznić Czytelnikom sytuację. W walce z liśćmi jesteśmy przegrani.


Tu widzimy ulicę Wysockiego - nie mogłem podskoczyć tak wysoko jak oryginalny fotograf, więc współczesne foto jest z dołu.

9 komentarzy:

 1. Tam gdzieś głębiej od Wysockiego odchodzi ulica Krakusa, tam stała nasza kamienica, no nie dosłownie, po prosu mieszkaliśmy tam. Krakusa, zresztą jak kilka innych ulic, pozostało tylko od strony kolei. Dziś w tym miejscu ulice idą równolegle. Na miejscu z ostatniego zdjęcia był skwerek z topolami i płaczącymi wierzbami i przychodnia lekarską. Było i nie wróci. Budując brudno zburzono wiele ładnych, ciekawych kamienic. pocztę, okrągła apteką, zniszczono park....wywłaszczono za grosze właścicieli, którzy otrzymywali maleńkie mieszkania w nowych blokach. tak było z właścicielką właśnie naszej kamienicy, otrzymała kawalerkę taka bez balkonu...Tamto Stare Brudno było ładne i choć nie całe skanalizowane, to miało charakter..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ciekawa historia. co to była za okrągła apteka?

   Usuń
 2. Brudno znam wybitnie słabo, podobnie jak większość dzielnico-osiedli. I nie powiem, żeby mi tego jakoś specjalnie brakowało.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Po folwarcznej wsi Brudno nie pozostał żaden materialny ślad, więc witamy na Bródnie. Warto poznać i chociaż polubić.

  OdpowiedzUsuń
 5. bloki i szerokie arterie samochodowe to zaprzeczenie idei miasta, jaką wyznaję.
  ale niestety mam dziwny sentyment do takich retrowidoków. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pocieszne te parasolo-parawany;)

  OdpowiedzUsuń