14 cze 2014

Warszawa w okresie I wojny światowej


Na scence widzimy Nowy Zjazd oraz wiadukt Pancera, który nie jest już wiaduktem, a trasą WZ. Po lewej stronie Pałac Pod Blachą a w centralnej części zdjęcia domy przy Nowym Zjeździe, które przetrwały wojnę, ale odbudowy Warszawy już nie.


Na starym zdjęciu zarekwirowane samochody na placu Teatralnym. Na nowym zdjęciu - zamienić słowo "zarekwirowane" na "zaparkowane", reszta się zgadza.


Rozbrajanie Niemców w 1918 roku - po prawej widoczna kamienica dochodowa znanego fotografa warszawskiego, Karola Beyera. Na jej miejscu po II wojnie światowej stanął wątpliwej urody klocek Bohndana Pniewskiego.

Archiwalia pochodzą z książki J. S. Bystronia "Warszawa" (wydanie drugie; patrz źródła).  Stan ze zdjęć współczesnych: 2014 rok.

4 komentarze:

 1. Jak Bohdan Pniewski cię nie zachwyca, kiedy cię zachwyca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może ten budynek wyrwany z kontekstu prezentuje się korzystniej, ale wpisany na siłę w KP jest zupełnie bez sensu. Nie mówiąc już o tym, że z urody o wiele bardziej podobała mi się kamienica Beyera.

   Usuń
 2. A mnie martwi całkowite wyprucie wnętrza Europejskiego, też przebudowanego wg projektu Pniewskiego. Ostatnio widziałam fasady wzmacniane klamrami, pewnie ledwo dają radę przy takim wyburzaniu od środka:(

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tam realizacje Pniewskiego lubię, choć może faktycznie nie całkiem tu pasi.

  OdpowiedzUsuń