4 cze 2014

Praga Północ i jej ruderzyzm

No bo jak inaczej nazwać to, co Jacek Sielski uwiecznił na fotografiach w 1981 roku? Co gorsza, niektóre miejsca w ogóle się nie zmieniły...


Jeśli o kamienice przy Targowej idzie, zmienił się stan zapuszczenia - w jednej zabito okna dechami, drugą zasłonięto szmatą.


Znacznie ciekawiej/lepiej/gorzej/śmieszniej (niepotrzebne skreślić) prezentuje się kawałek Ząbkowskiej, który w tak zwanym międzyczasie przefasonowano na cokolwiek.

Stare zdjęcia pochodzą ze "Stolicy".

10 komentarzy:

 1. Żywię głęboką nadzieję, że tramwaje na Ząbkowską jeszcze kiedyś wrócą.

  OdpowiedzUsuń
 2. cokolwiek - jak dresiarz w jednym lakierku ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo trudno mi logicznym językiem opisać proces, który tam nastąpił.

   Usuń
  2. ale ja nie mówię o Tobie, tylko robię porównanie tyczące tej zabudowy.

   Usuń
 3. Podsumowanie na 4 czerwca?
  :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja tam nie wiem, ale wydaje mi się że ciężko oceniać całą dzielnicę na podstawie 4 zdjęć... szczególnie tak wyrazistą i pełną kontrastów jak Praga ;) Myślę że spokojnie można znaleźć duuużo więcej miejsc, które zmieniły się in plus - jedno nawet widać na ostatnim zdjęciu - dawna wytwórnia wódek Koneser, która jest właśnie rewitalizowana i odzyskuje dawną formę. Jest bardzo dużo zdjęć z budowy także można sobie porównać :) ...i takie przykłady można mnożyć, patrząc nawet po samych kamienicach i innych miejscach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety na Pradze Północ miejsc, które zmieniły się in plus w ostatnich latach, jest naprawdę niewiele, a jeśli to oceniać z punktu widzenia jakości architektury i kondycji zabytków, to nawet nowe inwestycje były często katastrofalną zmianą na gorsze - jak np. przebudowa Pedetu, biurowiec w miejscu kina Praha, zabudowa Ząbkowskiej z lat 90., Lidl w miejscu parowozowni, zburzona przez dewelopera fabryka na Krowiej. Koneser jest na tym tle pozytywnym przykładem, są jeszcze ze trzy nawet bardziej pozytywne, ale nie powiedziałbym, że to "duuużo".

   Usuń
  2. Wiesz, wszystko zależy od perspektywy z jakiej patrzymy :) Nie mówię, że jest idealnie, ale zmienia się na lepsze i to widać. Choć zgodzę się, że połączenie nowoczesnej architektury z zabytkową nie jest łatwym tematem, choć przykład Konesera pokazuje że się da to zrobić. Co do innych miejsc, zabytków - swego czasu na Zawinklem, chyba na FB była galeria tych najbardziej rozpoznawalnych praskich kamienic, gdzie jednak było widać że wiele z nich albo już zyskało "drugie życie" jak te na Białostockiej, Nieporęckiej etc, albo jest na dobrej drodze.

   Usuń
 5. Ścieżka na Golędzinowie jest OK i wygląda lepiej, niż tam było kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Już chciałem napisać, że nie poznaję dzisiejszej Pragi, no ale tę z pierwszej party to akurat poznaję. A o bloczydłach wszelkich wypowiadać się już przestaję, bo co tu jeszcze można napisać oprócz 'ludzie gdzieś muszą mieszkać' ;-)

  OdpowiedzUsuń