22 maj 2014

Pasaż Wiecha czterdzieści lat temu...


Podzwonne ostatniej akcji GTWB "Jak tu cicho, jak tu pusto..." - Pasaż Wiecha na fotografii z 1970 roku i to samo miejsce w 2014.


Ten sam okres i na zdjęciu H, Jurko (także autor tego z I pary) widzimy elegancką i nowoczesną restaurację "Zodiak" a w 2014... eee...


I tu jeszcze podobne ujęcie z lat 1976/2014.

Archiwalne fotografie pochodzą z różnych numerów "Stolicy".

7 komentarzy:

 1. Ja z Zodiaka pamiętam bar i kawiarnię na pięterku, ale restauracji jako takiej to za cholerę. Była tam restauracja? A z innej beczki - SARP tego jednak nie przejął na jakąś galerię? Coś mi się kojarzyło, że już byli po słowie.

  OdpowiedzUsuń
 2. nie dość, że ruina, to i slams - graficiarze nawet nabazgrali.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak umiera powojenny modernizm.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak może umrzeć każdy styl architektoniczny. Wystarczy nie dbać o budynki.

   Tak przede wszystkim umiera kawałek Śródmieścia, na które (mam wrażenie) ktoś się uwziął (z powodów osobistych? światopoglądowych? obrzydzić ludziom powojenny modernizm pokazując "patrzcie, powojenny modernizm to ruina i slumsy"?).

   Usuń
  2. Ale tam nie wszystkie budynki są niezadbane. Domy Centrum są zadbane. O sam pasaż też "zadbano"...

   Oprócz złej przebudowy jest wiele innych powodów, dla których to miejsce opustoszało w porównaniu z czasami, gdy tam było jedyne centrum handlowe, największe kino, największy bar, największy oddział jedynego banku, centrum przesiadkowe przy największych przystankach autobusowych przed otwarciem metra itd. Zarazem położone tuż obok miejsca przypominające z grubsza tradycyjne miasto, jak np. Chmielna, są bardziej żywe i nie wymagają tworzenia w pocie czoła jakichś nowych koncepcji architektonicznych, urbanistycznych i Bóg wie jakich jeszcze.

   Usuń
  3. No właśnie - "zadbano". Jakby na złość temu miejscu przebudowano Pasaż Śródmiejski na pas startowy dla samolotów. Domy Centrum odwróciły się od Pasażu kuprem.

   Usuń
 4. Pierwsze zdjęcie idealnie oddaje tamten klimat...

  OdpowiedzUsuń