17 kwi 2014

Dawna Warszawa w grafice, malarstwie, fotografii i skanerze


"Przemarsz wojsk kościuszkowskich na Krakowskim Przedmieściu", grafika Aleksandra Orłowskiego z końca XVIII wieku, pokazuje widok ulicy od pałacu Tyszkiewiczów. Prawa pierzeja uległa znacznemu przemodelowaniu. Daleko, w tle, zamiast Pałacu Staszica, stoi sobie rozebrany później kościół dominikanów.  .

Julian Wyszyński namalował w 1862 Krakowskie Przedmieście, widziane z placu Zamkowego. Po prawej stronie "wąskie" Krakowskie, jakieś dwie dekady później rozszerzone poprzez wyburzenie kamienic, widocznych w środkowej części obrazu.

To samo miejsce jakieś sto lat później.

I to samo miejsce w 2014 r.


Nieznany malarz uwiecznił w 1850 roku "Plac przy pomniku Kopernika" (dziwne, że nie ma jeszcze jakiejś martyrologicznej nazwy). Po lewej stronie widać pałac Karasia, rozebrany na początku XX wieku. Jako że dewelopera dopadł kryzys, w jego miejscu nie stoi nic. Za to w kamienicy, której tył widać na współczesnym zdjęciu, powybijano okna, wobec czego ciężko będzie teraz z postawieniem tam czegokolwiek harmonizującego. Ale nie oszukujmy, nie udawajmy historii, do przyszłości trzeba iść w wielkich butach a nie w trepkach.

Archiwalne obrazki pochodzą z albumu "Pejzaże dawnej Warszawy" (vide: źródła). Współczesne ujęcia to 2014 rok.


5 komentarzy:

 1. Jesteś pewien, że to wojsko, na pierwszym, a nie jakaś manifestacja? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zacytowałem tytuł obrazu z książki; dyskutuj z autorem :)

   Usuń
  2. Jak to mówią "jak nie urok (manifestacja), to przemarsz wojsk" ;-)

   Usuń
  3. Czekamy na obraz o tytule zaczerpniętym z innej wersji tego przysłowia ;-)

   Usuń
  4. Mi to na wojsko wygląda:)

   Usuń