26 mar 2014

Aleje Jerozolimskie przed wybuchem* Powstania Warszawskiego

Dziś może nie tyle wpis wojenny, co transportowy. Tak wyszło.


Na początek dwa bardzo podobne ujęcia - ludność z prawego brzegu Wisły emigruje na lewy. W tle widoczny gmach Muzeum Narodowego.


Kolejny transport w tym samym miejscu.


A tu przewóz (i przemarsz) bydła w okolicach obecnego ronda de Gaulle'a - w tle bank BGK, wówczas jeszcze nieco krótszy, po wojnie wydłużony w stronę Brackiej.

Archiwalne fotografie pochodzą z albumu "Warszawa w dniach powstania 1944" (vide: źródła). Stan ze zdjęć współczesnych (nam) to rok 2014.

*Nie wiem, kiedy dokładnie powstały zdjęcia.

12 komentarzy:

 1. Jak widać podczas powstania było bardzo spokojnie. ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ludzie wraz z dobytkiem przemieszczali się z niebezpiecznej Pragi do oazy spokoju w Śródmieściu.

   Usuń
  2. W tej ostatniej parze to pewnie dostawa wołowiny...

   A tak przy okazji zapytam, jak już o tych okolicach mówimy. Na terenie obecnego Muzeum WP, na skarpie od strony wschodniej są pozostałości... "czegoś" (rozłożyste tarasy z balustradami). W przepastnych zasobach sieci nie znalazłem żadnej wzmianki na temat tego, co tam stało przed rokiem 1927, no może poza zabudowaniami ogrodu Na Książecem (a z tym jakoś mało co mi pasuje) - ale może dlatego, że nie wiedziałem, czego tak naprawdę szukać? Czy ktoś może poratować ojca, który nie potrafił powiedzieć córce co tam było?

   Usuń
  3. Tam nic nie było. Jakieś sady, może ogrody - nic ważnego. Za "Domem Traugutta" były jakieś zabudowania gospodarcze, potem skarpa z alejkami.
   Tyle widać na planach Lindleya.
   Bardzo możliwe, że to była jakaś próba zagospodarowania skarpy albo przez właścicieli Domu Traugutta, albo jakieś powojenne próby jej wzmocnienia.

   Usuń
  4. Może faktycznie to było "coś" ogrodowego... Chociaż do złudzenia przypomina pozostałości typu "pałacowego", ale w sumie to były ogrody królewskie (czy raczej książęce), więc wszystko jest możliwe, zwłaszcza, że w okolicy zbudowali wtedy między innymi domek Imama, minaret czy pawilon chiński nad stawem... No i słynne Elizeum ;)

   https://www.google.com/maps/place/52%C2%B013%2755.1%22N+21%C2%B001%2736.8%22E/@52.231976,21.0268266,70m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x0:0x0

   Usuń
 2. Nie to, żebym podważał źródło, ale mam dziwne wrażenie, że to nie są zdjęcia z okresu powstania. Ludzie jeżdżą tymi furmankami na stojaka, łażą po Alejach bezproblemowo, zero barykad, a do tego na ostatnim, to na rogu BGKu wygląda jakby stało dwóch mundurowych - żołnierz i policjant. A może już milicjant? Zdjęcie małe i marnej jakości, więc na moje słabe oczy to już za wiele.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. podpieram.
   wypędzanie-wysiedlanie ludzi z praskiej strony? przez Aleje?
   były momenty zawieszenia broni na takie właśnie okazje, ale mostu już wówczas nie było...

   z drugiej strony: wszelkie relacje zwracają uwage na gigantyczny eksodus Niemców na zachód w lupcu 1944, i wojskowych, i cywilnych.
   może więc to ci ostatni (koloniści niemieccy zza Wisły). to byłby mój domysł na temat zdjęć.

   Usuń
  2. Jasne, że to nie zdjęcia z powstania, to na bank, natomiast z jakiego dokładnie są okresu, to ciekawe pytanie, i dla identyfikatora lepiej wyposażonego w wiedzę o życiu codziennym niż w wiedzę o architekturze Warszawy. Np. czy, względnie komu wolno było pędzić tyle mięsa po ulicy? Ewentualnie można Marcina spytać, czy w "Warszawie w dniach powstania" jest do tych zdjęć jakiś komentarz?

   Usuń
 3. Biedne te koniska, ile się musiały naciągnąć...

  OdpowiedzUsuń
 4. Mea culpa. Powinno to mieć taki tytuł, jaki ma teraz. Jest to w dziale zdjęć, który - czego nie zauważyłem - nosi tytuł "Przed powstaniem".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to zagadka objaśniona :-)

   Usuń
  2. ...i dalej obstawiam kolonistów niemieckich pierzchających przed Iwanem.

   Usuń