9 lut 2014

Żoliborz który jest i którego nie ma 70/80

Zacznę od Żoliborza, który jest. To niski fragment osiedla Zatrasie, złośliwie zwanego "Sadami Żoliborskimi dla ubogich" (formalnie należy do Sadów, ale nie jest to ten wypas, co po drugiej stronie Broniewskiego). Nie przeszkodziło to widocznemu na fotografii (źródło: "Encyklopedia Warszawy" 1975/2013) zdobyć vice-tytułu w prestiżowym niegdyś konkursie "Mister Warszawy".

A swoją drogą, co dostałoby dziś "Mistera"? :DA teraz przeniesiemy się nieco bardziej na południowy zachód albo zachodnie południe, bądź też popołudnie, a w każdym razie na Żoliborz, którego nie ma (fot: "Spojrzenia na Warszawę" 1987/2013) - interesujący w rozszerzającej się ku górze bryle budynek "Ciecha" powstawał w bólach, latami, po to, by - już po oddaniu - okazało się, że jest wykonany z rakotwórczego azbestu i należy go zamknąć. Po czym latami stał zamknięty, aż do rozbiórki. Na jego miejscu powstaje banalne osiedle mieszkaniowe.

8 komentarzy:

 1. Tytuł "Mister Warszawy" zdobył w roku 1961 budynek pod nr 34A na "prawdziwych" Sadach. Ten ze zdjęcia (Przasnyska ?) to mógł być co najwyżej Vice-Misterem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na północ? Może kiepsko z moją pamięcią, ale Ciech stał na południowym skraju Zatrasia...

  OdpowiedzUsuń
 3. @Michel - fakt, dostał "vice". Nawet nie dotarło do mnie, że nagrody inne niż pierwsza też były.

  @H_PIotr - Tak a dokładniej na południowy zachód w stosunku do bloczków z pierwszej pary.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem czemu, ale Ciechowski biurowiec zawszeć mi się widział. I już go niet...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciech miał pecha być z paskudnego materiału, inaczej pewnie by długo postał. Dobra łądna biurowa miejscówka. Toto na jego miejscu jeszcze się buduje, trudno ocenić jakość, ale z perspektywy przechodnia nie porywa.
  Co innego Żoli z pierwszej pary, jakoś się trzyma, choć pewnie okoliczni mieszkańcy uważają, że jest smutny i zazdroszczą innym kolorowych domków :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mówiłem, żeby pokryć papą a nie eternitem... Trochę szkoda, bo ciekawa, nieoczywista budowla.

   Usuń
 6. Zatrasie, żartobliwie, to inaczej nazywano.
  Nie powiem jak, ale chodziło o zamianę jednej literki na es ;)

  A dziś to chyba przyznają Bryły i Antybryły? Też wg własnego uznania :D

  OdpowiedzUsuń
 7. było "wczoraj" nie ma "dziś" - Marcin zaspał? ;)

  OdpowiedzUsuń