12 lut 2014

Mokotów rodzinny

Do urodzin ponad miesiąc, ale jakoś tak wyszło, że dziś obrazki z Mokotowa, z lat 50 i 60 XXw.


Blok przy Dąbrowskiego i Łowickiej oraz znajdujący się tuż obok dom kultury (ob. Centrum Łowicka) przez lata (zdj. 1968-2014) zostały zabudowane i zastawione.


Okres ten sam, co powyżej: przystanek tramwajowy na Wołoskiej (wówczas: Komarowa) niedaleko Dąbrowskiego. I tramwaj.A skoro o urodzinach mowa, to tu mamy widoczek z 1957 roku (i z 2014) na szpital MSW przy Wołoskiej, w którym przyszedłem na świat niemal dwie dekady po wykonaniu pierwszego ze zdjęć w tej parze.

Pierwsze dwa archiwalne zdjęcia pochodzą z "Warszawskiego Kalendarza Ilustrowanego 1968" a ostatnie z "Vademecum Warszawskiego" (vide: źródła).

6 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. A propos 'resortowego dziecka'. Wołoska zwana jest 'czerwoną ulicą', bo ponoć sporo byłych partyjniaków tam mieszka. Na pewno Kiszczak tam żyje i czasem jest widywany na bazarku przy Wołowskiej.

   Usuń
 2. To ja juz na wszelki wypadek zyczenia Ci dzisiaj składam, jakby co, bo ja dekadowo z tym pierwszy zdjęciem mając blisko, mogę do tego czasu zapomnieć...
  :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W pierwszych dwóch kadrach niewiele się zmieniło aż do lat 90-tych, bo pamiętam te widoki bardzo dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Też niedaleko moich (średnio) rodzinnych stron - średnio mi się toto na fotach podoba, na szczęście okolica znacznie sympatyczniejsza, niż by wynikało ze zdjęć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Okolica jedna z moich ulubionych. Jak idę na spacer na Ursynów, to zawsze tamtędy. Te wszystkie uliczki poboczne - czysta rozkosz.

  OdpowiedzUsuń