21 lut 2014

Krakowskie Przedmieście i okolice kościoła Św. Krzyża 1944-2014

Jak większość z Was, nie mogę się doczekać hucznych obchodów okrągłej rocznicy Powstania Warszawskiego. Będzie pewnie tym razem  płyta disco polo z piosenkami powstańczymi do tańca na weselach, wata cukrowa w kształcie Małego Powstańca i gra terenowa "Przejdź przez kanał". Naprawdę, ślinka cieknie.

Tymczasem parę mniej zabawnych spraw, czyli widoki Krakowskiego z okresu powstania właśnie.


Widok spod pomnika Kopernika.


Tu podobne ujęcie z zahaczeniem o zabudowę bardziej na południe, która to zabudowa jest dziś ciutkę inna.


Figura Chrystusa także wskazuje na to, co się pozmieniało.

Archiwalne zdjęcia pochodzą z albumu Sylwestra Brauna ps. Kris, "Reportaże z Powstania Warszawskiego" (vide: źródła).

5 komentarzy:

 1. Odbudowniczy Krakowskiemu Prz. 1, czyli filologii klasycznej i wuefowi, obcięli jedno piętro, a trójce, czyli filozofii, dołożyli jedno piętro - zrozum tu ich logikę.

  "płyta disco polo z piosenkami powstańczymi do tańca na weselach, wata cukrowa w kształcie Małego Powstańca i gra terenowa "Przejdź przez kanał" - naprawdę świetnie trafiłeś w klimat MPW, które zresztą bardzo cenię za inne zasługi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak tego klimatu się obawiam, że nie byłem w MPW.

   Usuń
  2. Logika jest taka, żeby było symetrycznie.

   W MPW nie ma takiego klimatu. Taki klimat jest tylko na obchodach 1 VIII. Co innego jest w MPW złego - chaos w ekspozycji.

   Usuń
  3. Miałem na myśli nie tyle sam budynek muzeum z ekspozycją, ile wszelkie organizowane przez nich akcje, z których główną są doroczne 1 sierpnia - to jest bardzo ważny wymiar ich działalności, na co dzień poświęcają mu dużo więcej energii niż ekspozycji. Ale, powtarzam, ogólnie bardzo cenię tę instytucję.

   Usuń
 2. No cóż, Hamerykanie sprzedali Mikołaja za colę, to my se nie możemy wspomóc rodzimego handlu odpustami z okazji Powstania? No, trzeba wspierać swoich (kapitalistów)! Dalejże, kupywać baloniki z krwią powstańczą! Miniaturki rozwalonych domów z klocków lego! Małe trupki z zestawami ubranek a'la barbia. Jeszcze jakieś pomysły? Jakby co, procenty proszę przesyłać na konto.

  OdpowiedzUsuń