7 gru 2013

Warszawa Antoniego Uniechowskiego (2)

Dzisiaj druga część grafik Antoniego Uniechowskiego - pierwsza była trzy dni temu - przedstawiających różne wydarzenia w dziejach Warszawy. Oryginalnie rysunki opublikowano w 1957 r. - ja dysponuję reprintami z "Kalendarza Warszawskiego 1988". Fotografie ukazują stan miejsc z rysunków w 2013 r.


Zacznijmy na wesoło. Na ilustracji widać rozrywkę, popularną za czasów Augusta II, tzw. karuzel. Były to popisy sprawności jeździeckiej i fechtunku - na obrazku widzimy taką imprezę na placu Krasińskich. Dziś niewiele byśmy z tego miejsca zobaczyli...


W 1789 roku miała miejsce w Warszawie "czarna procesja" - zjazd delegatów wolnych miast, którzy udali się do króla Stanisława Augusta, marszałków Sapiehy i Małachowskiego, by wręczyć im memoriał z żądaniami, które w niewielkim stopniu spełnione zostały w podpisanej dwa lata później Konstytucji. Na obrazku widzimy - a jakże - Zamek Królewski.A to już scena z okresu II wojny światowej. Na placu Trzech Krzyży (nie tylko na nim, rzecz jasna) wyrósł w 1939 roku prowizoryczny cmentarz, na którym grzebano pierwsze ofiary wojny.

Rok 1944 - działania w rejonie ulicy Zielnej, mające na celu zdobycie budynku Centralnej Stacji Telefonów (PAST-y).A to już euforia po zakończeniu II wojny. Rząd postanowił, iż - mimo trudności - Warszawa pozostaje stolicą Polski. Jednocześnie miasto otrzymało najwyższe odznaczenie bojowe: Krzyż Grunwaldu.

2 komentarze:

  1. PASTĘ to raczej bym od Królewskiej widział.
    Na rysunku wyraźnie widać czwórbiegowy front, a dalej Cedergren, natomiast przed wojną ta strona budynku, którą pokazujesz, była pozbawiona okien.

    OdpowiedzUsuń
  2. pierwsza para - trzeba było robić zdjęcie zanim powstał budynek sądu :u[ ]

    OdpowiedzUsuń