3 gru 2013

Dworzec Centralny i jego otoczenie


Sam Dworzec nie jest widoczny na tej fotografii, ale uwieczniony jest nieistniejący parking od strony północnej. Jego miejsce zajęła rozbudowana pętla autobusowa.


A to hala główna dworca. Na piętrze pojawi się wkrótce długo działający (może i nawet 24h) McDonald's, za to znikną, niestety, prawdopodobnie kioski, których a) wynajem jest drogi b) ogrzewanie kosztowne. Szkoda.


Zdjęcie schodów ruchomych było w oryginale wielkości znaczka pocztowego, stąd jakość. Schody są nowe, ale wyglądają jak stare. Ciekawe czy będą działać, jak stare.

Archiwalne zdjęcia pochodzą z albumu Zbyszka Siemaszko "Spojrzenia na Warszawę" z 1987 roku. Współczesne fotografie przedstawiają stan z 2013 r.


10 komentarzy:

 1. Wigwamy znikną? W końcu! Od razu jak je zobaczyłem na pierwszej wizualce, to wiedziałem, że to będzie niewypał.

  "Zdjęcie schodów ruchomych było w oryginale wielkości znaczka pocztowego" Może to BYŁ znaczek pocztowy? Po PRL-u różnych rzeczy można się spodziewać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widać, że kolega nigdy znaczków nie zbierał - na znaczkach u nasz to panie wyłącznie malunki były (za PRLu przynajmniej).

   Usuń
 2. Parking w górze, jezdnia na dole, wieżowce, pustka, piesi w kałuży na wysepce pośrodku kilkudziesięciometrowej jezdni - zapewne pierwsze zdjęcie było pomyślane jako reklama modernistycznego miasta.

  OdpowiedzUsuń
 3. tak... tylko czego reklamą jest zdjęcie poniżej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postmodernistycznego ;)

   Usuń
  2. Z funkcjonalnego punktu widzenia niżej jest trochę lepiej, ta pętla jest wygodniejsza niż poprzednie przystanki rozrzucone na kilkuset metrach, a ciągły tłum w ZT oznacza, że one też działają. Z estetycznego punktu widzenia...

   Usuń
 4. Świetnie oddałeś dzisiejszy klimat.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiosków mi nie żal, bo formą pasowały jak pięść do nosa mimo swojej niezaprzeczalnej funkcjonalności. Gorzej jeśli na ich miejsce postawią coś brzydkiego. Brakuje mi tam tymczasowej poczekalni z bardzo ładnymi ławkami (np. takimi jak przy kasach na Wschodnim).

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze uwaga co do pary zdjęć z zejściami na perony: Stanąłeś nie tam, gdzie poprzedni fotograf, bo on sfotografował zejście na peron nr 3., a Ty na peron nr 1.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wszelkie dodatki do dworca kolejowego są ważne, ale najważniejsza jest funkcja komunikacyjna, a z tej Warszawa Centralna wywiązuje się co najmniej dobrze. Najważniejsze, że dworzec jest w samym środku miasta i wraz z innymi przystankami tworzy zintegrowane centrum przesiadkowe. Brakujące ogniowo - szybki pociąg na lotniska też jest, więc nie ma na co narzekać.

  OdpowiedzUsuń