25 gru 2012

Żoliborz przed wojną, w trakcie i po niej

Zastanawiałem się nad sensem publikacji postów w święta, kiedy to wszyscy mają świadomość zaklejoną potrzebą bycia miłosiernym dla bliźnich (ale najwyżej do 27 grudnia). Ale jednak, niech będzie. Dopóki mam materiał.Perspektywa ulicy Suzina, widziana z Krasińskiego, przed 1939 rokiem i w 2012.A to drugi narożnik Suzina - ze Słowackiego - w 1943 i 2012 r.
A tutaj park Cytadela w latach 1964-2012.

Pierwsze i ostatnie zdjęcie archiwalne pochodzą z albumu "O zniszczeniu i odbudowie miasta" a środkowe z książeczki "Poznajemy Warszawę - Żoliborz" (vide: źródła).


4 komentarze:

 1. Wydawałoby się, że tak niewiele się zmieniło.

  OdpowiedzUsuń
 2. Żoliborz w czasie wojny nówka sztuka był. W tej formie rodził się, jak Gdynia, razem z II Rzeczpospolitą, a że i w czasie powstania bardzo nie ucierpiał, w każdym razie nie tak, żeby nie dało się odtworzyć w większości układu przedwojennego, to i zmian za bardzo nie widać.

  Dziś, dopiero, zaczyna się jakaś koszmarna zabudowa niektórych miejsc, których symbolem jest klocowate blokowisko nazwane, chyba dla ironii, Zielonym Żoliborzem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No przecież Zielony Żoliborz to Sady Żoliborskie - wg MSI :)

   Usuń
 3. Parczek przy Cytadeli lubię bardzo. Szczególnie latem i ciepłą jesienią. Tylko trzeba bardzo uważać bo nie wszyscy właściciele okolicznych psów i dzieci nie mają w zwyczaju po nich sprzątać.

  OdpowiedzUsuń