12 lis 2012

Stawiam na Tolka Banana cz.2

Dziś dokończenie kadrów z serialu Stanisława Jędryki z 1973 roku. Co do jednego nie jestem pewien, ale o tym później.

Blok, w którym mieszka Karioka, kręcono na osiedlu Przyczółek Grochowski. Obszedłem całe osiedle i nie znalazłem takiego samego układu, żeby był w tle galeriowy korytarz a obok balkonik. Mam wrażenie, że bloczki potem jeszcze doprawiono, bo dziś tego typu balkony są całkowicie otoczone zwykłymi ścianami.
Chwilowy wypad na lewy brzeg - milicjantka kieruje ruchem na rogu Senatorskiej i Miodowej.Narodowy Stadion Dziesięciolecia.No i na koniec element dyskusyjny. W pewnym odcinku serialowa młodzież trafia do opuszczonej (no, prawie) willi, w której urządza sobie klub. Jeden z bohaterów mija tabliczkę z nazwą ulicy (Zielona) i dociera do owego domu, który ma numer 12. Jest na Czerniakowie ulica Zielona, ale nie ma ani takiego budynku, ani nawet przy tej ulicy nie stoi dom z numerem 12. Czyli: albo dom już nie istnieje, albo scenę nakręcono gdzie indziej a tabliczka była fejkiem na potrzeby filmu. Może ktoś coś kojarzy?


Nowe zdjęcia są z 2012 roku (prócz Stadionu Narodowego - 2011).

13 komentarzy:

 1. Proszę, kiedyś panie policjantki pokazywały nogi a dziś to biegają w bojówkach...

  OdpowiedzUsuń
 2. Nogi dekoncentrowały kierowców ;) A co do domu na Zielonej, wcale nie wykluczone, że to miejsce udawało Zieloną. W filmach wszystko jest możliwe. Chociaż chyba starych domów nadal tam nie brakuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam wrażenie, że zdjęcia do filmu kręcono w jeszcze niewykończonym budynku. Są ściany nośne i cała konstrukcja, reszta została dodana później.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chociaż te cofnięte okna... To może być nawet w innym mieście.

   Usuń
  2. To na pewno tam (i w dodatku wciąż istnieje), bo: link

   Usuń
 4. Nie mam pewności, czy aby 'klub' i willa z odcinka "Karioka" (gdzie 'filmowcy' kręcą scenę ucieczki bohaterki) to nie jedno i to samo miejsce. Okolica wyglądała na pustą, podwarszawską, no ale 40 lat temu to pusto mogło być prawie wszędzie.

  OdpowiedzUsuń
 5. zielona - albo fałszywa tabliczka, albo podwarszawska.

  OdpowiedzUsuń
 6. Być może numeracja jest jeszcze przedwojenna i odnosi się do zupełnie innego budynku?

  OdpowiedzUsuń
 7. 40 lat temu - to brzmi koszmarnie. Przecież dopiero co oglądałam serial. ech

  OdpowiedzUsuń
 8. http://stawiamnatolkabanana.blogspot.com/
  ;)
  nawiasem mówiąc - w sali wrocławskiego Impartu trwa wystawa m.in. jego prac.

  OdpowiedzUsuń
 9. Przyczółek Grochowski jeszcze parę lat temu wyglądał jak na pierwszym zdjęciu, dopiero od kilku lat trwa rewitalizacja tego osiedla. Nic nie zabudowano, jedynie wyremontowano galerie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Z tego co jeszcze pamiętam, w budynku w którym teraz znajduje się Kancelaria Prawna Warszawa również odbywały się zdjęcia do Tolka...

  OdpowiedzUsuń
 11. Dom na Zielonej to nieistniejąca już willa w Konstancinie

  OdpowiedzUsuń