15 paź 2012

Stare Miasto i Mariensztat w XIX wieku


Zacznijmy od Mariensztatu. Zdjęcie wykonane zostało w latach 60-tych XIX w. z dzwonnicy kościoła św. Anny. Z widoku, przedstawionego na nim, do naszych czasów przetrwał ów kościół i w zasadzie niewiele więcej.

Zdjęcie górne cyknięto z dachu/poddasza kościoła św. Anny - ja swoje wykonałem z dzwonnicy, stąd przesunięcie terenu. Widać na zdjęciu most Kierbedzia (zastąpiony przez Śląsko-Dąbrowski), na dole jeszcze nie do końca zabudowany wielkimi kamienicami Nowy Zjazd i Mariensztat (z czego do dziś i tak niewiele przetrwało) a w tle po prawej budujący "się" kościół św. Floriana (jeszcze bez wież).A to już Rynek Starego Miasta w szóstej dekadzie dziewiętnastego wieku.Podobny okres i strona Dekerta. Cembrowina z brudnymi gaciami po prawej to ustawiona tu w 1855 fontanna z syrenką dłuta Konstantego Hegla. Ciekawe jak zareagowaliby dziś ludzie, gdyby któryś z mieszkańców Starówki podszedł do syrenki i wyprał sobie pod nią skarpety...A to już Długa przy obecnej Kilińskiego. Miejsce kamienicy jubilera Karoliego zajęła finezyjna i jakże dopasowana do otoczenia szkoła-tysiąclatka. Nie ma to jak bezpretensjonalnie połączyć tradycję z nowoczesnością.

Archiwalne fotografie pochodzą z książki "Warszawa na fotografiach z XIX wieku" (vide: źródła). Współczesne ujęcia pokazują stan z 2012 r.

5 komentarzy:

 1. ma być brzydko, bo ma być współcześnie, inaczej jest skansen.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ej, zróbmy kiedyś taki performance i upierzmy gacie i skarpety w basenie syrenki staromiejskiej! Zacznijmy koniecznie od "skrzyknięcia się na Fęzbóku" ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na kamienicy głupio by wyglądały te plansze reklamowe, obecnie, zdaje eis, książąt mazowieckich, a na szkole, jak znalazł, edukują :)

  Poza tym tam, zdaje się, szkoła tańca jakaś jest, a u jubilera by nie wypadało ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Widoczki historyczne megaklasa!
  A szkoła - fakt, zawszem się dziwił, podobnie zresztą jak na Świętojerskiej - co to tutaj robi?

  OdpowiedzUsuń
 5. Performens z praniem gaci będzie miał sens wtedy gdy jak jeszcze 100 lat temu będą one się suszyć w oknach albo gdzieś wysoko na widoku :) Ale pomysł na takiego flash moba nie jest zły!

  OdpowiedzUsuń