25 wrz 2012

Żoliborz w latach 70-tych XX w.


Osiedle Kępa Potocka w 1973, przed powstaniem Wisłostrady. Poniżej stan z 2012.A to już gotowa Wisłostrada w 1977 r. i w 2012.Ulica Śmiała w 1977 i w 2012 r.Park Żeromskiego w 1977 i 35 lat później.

Zdjęcia "wczorajsze" pochodzą z albumu "Warszawa - od wyzwolenia do naszych dni" (vide: źródła).

8 komentarzy:

 1. Ciekawe, czy gdzieś są zdjęcia Parku Żeromskiego z lat '80-tych i początku '90-tych, kiedy zniknęła Alinka, a miejscowe krzaczory straszyły pijackimi melinami?

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne! Czekam na podroż w czasie po niedalekich Bielanach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Śmiała się śmiało przebudowała. I te pustki sprzed ponad trzech dekad...

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak mi się teraz przypomniało, że jak my, młodzi, siedzieliśmy nad Kanałkiem, to wujek wolał przejść kawałeczek dalej, tak mniej więcej, jak się zaczynają te chaszcze nad Wisłą i tam była piękna, piaszczysta plaża dochodząca do samej wody, gdzie kąpali się starsi. Wisłostrady jeszcze nie było wtedy.

  Tak samo w Młocinach było - piaszczysty brzeg i od razu głęboka (jak dla mnie), woda, a po Wiśle pływały takie ciężkie krypy.

  Ciekawe gdzie się podział ten wiślany piach, bo jak teraz tam chodzę, to albo zarośnięte, albo kamienie.

  OdpowiedzUsuń
 5. hmm.. a ja jako Żoliborzanka muszę tu się nie zgodzić z opisem pierwszego zdjęcia. To nie jest osiedle Potok. Osiedle Potok jest bardziej na Północ, między Potocką a trasą AK.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojej, fuckt, Kępa Potocka. Jakoś mi się z rozpędu napisało. Już poprawiam.

   Usuń
 6. Identyczny wieżowiec jak widoczne na Kępie Potockiej stoi w Katowicach - nawet układ "loggii" ten sam: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Katowice_-_Ul._Katowicka_65.JPG&filetimestamp=20090104182350

  OdpowiedzUsuń