24 wrz 2012

Warszawa 40/50/60


Ulica Krucza w 1945 i 2012. Nie ukrywam, że nie jestem w stu procentach pewny, czy to właśnie tu. Brałem pod uwagę przedwojenne fotografie - niestety, niezbyt liczne - oraz układ balkonów, zachowanych na kamienicy po prawej stronie. Wyszło mi na to, iż prawdopodobną lokalizacją jest kamienica przy Kruczej 8. Ale - jak mówię - na stówę pewien nie jestem.

Rejon Andersa i Stawek w okolicy 1948 roku oraz w 2012.Most Gdański w ok. 1959 r. i w 2012.Plac Teatralny w 1963 i 2012.Gruba Kaśka na Wiśle w 1964 i 2012.


Fotografie archiwalne pochodzą z "Portretu miasta" (vide: źródła).

11 komentarzy:

 1. Być może te tory tramwajowe wciąż tam tkwią pod placem Teatralnym...

  OdpowiedzUsuń
 2. Taką ładną lampę spod mostu zajumali, ale, jak widzę, przed Wielkim ją postawili, więc sztuka się zgadza :)

  Zawsze jak patrzę na zdjecia Wisłostrady przed budową współczesnej Wisłostrady próbuję sobie z pamięci wydobyć jak to wyglądało zanim nas od Wisły odcięli tymi estakadami i ... chyba było ładniej niż teraz.
  I ciszej było :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zawsze mnie zastanawiało to cudo na rogu Andersa/Stawek - to z przyciętym czubkiem/kominem. Co to ma/miało być?

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak zwykle wspaniałe zdjęcia.
  Dobrego nowego tygodnia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na drugim zdjęciu jest chyba skrzyżowanie dawnej ul.Nowotki i Anielewicza a nie Stawek.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jednak Stawki (a konkretnie Muranowska), popatrz na wieżę św. Augustyna i d. Koszary Artylerii Koronnej. Otwórz plan miasta, narysuj ołówkiem kreskę przechodzącą przez te dwa obiekty - wypadnie na rogu Andersa i Muranowskiej, a nie Anielewicza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to znowu muszę skorygować swoją wiedzę o Muranowie.Do tej pory byłem przekonany,że podpis pod tym samym zdjęciem wrzuconym na tej stronie http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,746,40175785,40175785,0,2.html?v=2 sugerujący że to skrzyżowanie Nowotki i Świętojerskiej jest prawidłowy.

   Usuń
 7. :) Gruba Kaśka trochę przytyła :) - no wiem czysto babski koment wstawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. To chyba na tych krętych schodach Mostu Gdańskiego nakręcono scenę ucieczki w 'Gangsterach i filantropach' w pierwszym epizodzie z gangiem dowodzonym przez profesora Holoubka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. boski był w tym filmie. a każdy szanujący się bloger warszawski fotografował te schody, nawet na jakiejś okładce płyty były chyba?

   Usuń