23 sie 2012

Plac Teatralny 1964/5-2012


Najpierw rzucik z datą 1965 - z Wierzbowej w stronę placu. I dziś.Podobne ujęcie, co powyżej, tylko datowane 1964. Dla zdezorientowanych: po prawej widać na obu fotkach pałac Blanka.Widok w stronę stojącej obecnie na Parkingu Teatralnym repliki ratusza.

Ponieważ autorem wszystkich zdjęć, zamieszczonych w "Stolicy" z 1964 i 1965 jest ten sam autor, J. Smogorzewski, można podejrzewać, że powstały w tym samym okresie, jedynie redakcja wykorzystała je rok później. Z drugiej strony samochody na placu stoją inaczej na zdjęciach, opublikowanych w 1964 i inaczej na tych z 1965, więc? ...

18 komentarzy:

 1. pamietam z dziecinstwa pusty plac Teatralny i NIke i bardziej mi sie podobał niż ten dziwaczny disneyowski ratusik.

  OdpowiedzUsuń
 2. jako niebywalec Warszawy pytam - gdzie jest teraz Najki?

  OdpowiedzUsuń
 3. @Anonimowy - ja się też podśmiewam z "rekonstrukcji", która dotyczy wyłącznie fasady, ale z drugiej strony cieszę się, że jest tam pierzeja, bo to w końcu ma być plac a nie wygon.

  @Chalupczok - Najki jest przesunięta nieco dalej "do tyłu" (patrząc na stare zdjęcia) w stosunku do poprzedniej lokalizacji. Nie widać jej z placu, bo stoi poniżej poziomu tegoż.

  OdpowiedzUsuń
 4. Obecne umiejscowienie Nike jest (moim zdaniem) nawet lepsze od poprzedniego. Pierzei brakuje jeszcze nieco lokali usługowych na parterze. Pierwszymi dwiema wyrwami są kawiarnia i sklep na rogu z Bielańską.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na rogu z Bielańską idąc w stronę Starówki jest mbanczek, dalej kosciół, multibanczek, Kofihewę i citibanczek. Usług zatem co niemiara.

   Usuń
 5. No właśnie, a jak pokazałbyś Nike "Wczoraj i dziś"?


  :)


  Pałacyk może i disnejowski, ale jak się popatrzy na te wszystkie bloki, jakie postawili w pobliżu, to chyba wolę taki, jaki jest - przynajmniej działa na wyobraźnię.
  No i znalazło się miejsce na kilka pamiątek z dawnych lat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nike wczoraj i dziś pokazałbym pewnie z tej samej strony na obu zdjęciach, tylko tło by się zmieniło. Tak jak wolską żyrafę jakiś czas temu.

   Usuń
  2. Oj, zmieniłoby się :D

   I obiektyw trzeba by wyżej ...

   Niedawno widziałem ten plac wyłożony sztuczną trawka i psy, labradory bodajże, po nim biegały, to mi się podobało, natomiast nie widziałem tego momentu, jak tu się samochody ścigają, co mi się już mniej, a nawet wcale nie podobało, ale to może dlatego, że nie widziałem :)

   Usuń
 6. wygon był nielichy. teraz jest jakiś plac, ale jego środek woła nadal o pomstę do nieba i jakiś kompleksowy plan ogarnięcia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Samochody pod ziemię, skwerki przed Teatr, a Ratusz jak się trochę spatynuje, też będzie OK. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Po swiom slubie złożyłam wszystkie kwiaty pod Nike. Niestety, szczęścia mi to nie przyniosło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kwiaty po slubie składa się pod pomnikami świetych itp. Pogańskie boginie i komunistyczne pomniki nic nie pomogą;-)

   Usuń
  2. o matko, to Miałkotek miała rację w swej zagadce!
   =:-0

   Usuń
 9. Plac Teatralny faktycznie jest jednym z wielu stolicznych miejsc, na które nikt u waaadzy nie ma/nie chce mieć pomysłu. Może znowu stosunki z własnością nie teges?

  OdpowiedzUsuń
 10. I am I - Na środku niemal dwustuletniego placu? Powiedziałbym raczej, że waadza ma na ten plac wy.ebane.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wydaje mi sie, ze zdjecie datowane na 1964 i 1965 rzeczywiscie bylo robione w tym samym czasie. W lewej, dolnej cwiartce zdjec stoja: dokladnie taki sam samochod i taki sam blekitny obiekt (motocykl, skuter Osa?). Wiec prawdopodobnie zdjecie robione bylo tego samego dnia.

  OdpowiedzUsuń
 12. Tak swoją drogą możesz o ile to możliwe zrobić zestawienie jak podróżował pomnik Nike?

  OdpowiedzUsuń