29 wrz 2011

Stare Miasto i okolice przed wojną (znów)

Dziś trochę syfizny staromiejskiej. Znaczy się, ja pełen szacun mam dla tej części Warszawy (mój osobisty dziadek mieszkał na Kapitulnej), ale żeby to była wówczas strefa turystyczna, to nie powiem.


W ogóle to wojna jakoś wypaczyła czy może raczej odmieniła pojęcie "zabytku". Zabytkowe jest wszystko, czego nie zdążono zniszczyć podczas wojny i ewentualnie po niej.Pałac Teppera stał w miejscu, w którym dziś znajduje się taras nad trasą WZ od strony Miodowej. Po wojnie jego resztki rozebrano, właśnie w celu stworzenia owego tarasu (który to taras lubię, nawiasem mówiąc).Zapyziała przedwojenna Dziekania i odpicowana AD 2011.
Miodowa przy Koziej - narożny dom przed wojną został znacznie podwyższony a po wojnie znacznie obniżony.
Mariensztat - widok z rynku mariensztackiego na most Kierbedzia/most Śląsko-Dąbrowski. Żal pięknych, łukowatych przęseł...


Ulica Nowy Zjazd schodziła kiedyś wprost z placu Zamkowego na most Kierbedzia. Dziś jest trasa WZ i wygląda to, jak na fotografii z 2011. Po prawej na przedwojennym zdjęciu (i to mocno przedwojennym, bo z XIX wieku) kamienica, która była "przyklejona" do kościoła św. Anny. Po wojnie podupadłą mocno kamienicę rozebrano.


Archiwalne fotografie pochodzą z książek "Warszawa na fotografiach XIX wieku" oraz zdjęcie Miodowej i Koziej z "Warszawa stolica Polski" (vide: źródła). Nowe zdjęcia pochodzą z wczesnego - co widać po aurze - 2011 roku. Ale są bez liści!

11 komentarzy:

 1. Wiaduktu Pancera szkoda, to fakt. Ale już nie rozpaczaj tak po przęsłach, bo wiesz przecież, że biegły za wysoko w stosunku do nowego mostu.
  Przed wojną Starówka stanowiła centrum i most prowadził wprost na Plac Zamkowy. Po wojnie "przesunięto środek" Warszawy, a ruch uliczny zaczął "omijać" Plac (dołem).

  OdpowiedzUsuń
 2. Bo ja wiem, czy Starówka przed wojną stanowiła centrum? Była przejezdna (przejazdowa?), ale żeby od razu centrum? ;)
  BTW - ciekawe, co to za przedwojenne zgromadzenie, uchwycone na Miodowej/Koziej. Pogrzeb Marszałka?

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie tyle w stosunku do nowego mostu biegły za wysoko, co do wlotu tunelu.

  A Starówka przestała być ścisłym Centrum na dłuuuugo przed wojną (gdzieś tak w XVII-XVIII wieku).

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Iam I - nie sądzę, w tle pałęta się jakaś dorożka a z tego co zapamiętałem z relacji mojej śp. babci niemal w każdym oknie były żałobne flagi. Poza tym nie pamiętam żeby wtedy wspominała o Miodowej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Słusznie Sebik - flag niet, za to ludzi i policmajstrów kupa - może film kręcili?

  OdpowiedzUsuń
 6. Szukam starych zdjęć Wilanowskiej (tej ulicy, nie alei). Nie powinno być to trudne, bo w Powstaniu działy się tam dantejskie sceny. Ale fajnie by było porównać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wygląda faktycznie na pogrzeb ale nie Marszałka.
  Kożuchy i płaszcze sugerują jakiś listopad.
  Policjant prosi fotografa o przyniesienie 5 piw.

  OdpowiedzUsuń
 8. Cokolwiek by się na tym zdjęciu nie działo musiało być to coś dużego - na co wskazuje tłum na ulicy i ranga policjanta stojącego bokiem - to jest przodownik albo starszy przodownik (czyli odpowiednik sierżanta). Ten co zamawia pięć piw ma podobną rangę. Równie dobrze może być to wrzesień 1939 roku jak i maj 1926... Ale z drugiej strony może być to też jakieś nieoczekiwane zajście na ulicy a w tle tłum gapiów...

  OdpowiedzUsuń
 9. @I am I & Hrabia Piotr: czepiacie się.

  OdpowiedzUsuń
 10. czepiają się i (bo) z tego słyną.

  ten stary Nowy Zjazd wygląda psychodelicznie, coś jak wylotówka z Ułan Bator, czy jak.

  OdpowiedzUsuń
 11. Szukałem czegoś innego ale przypadkiem trafiłem na to - http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/94536:1/ae3c1db6c5024a1c26109d7d7fc5691f/

  Czyli zagadka się rozwiązała a jak komuś się nie chce kopiować odnośnika - data to 29.04.1933 a to zdarzenie to awaria wodociągów i tłum się jej przyglądający.

  OdpowiedzUsuń