23 maj 2010

Ulica Mariensztat cz.4


Kamienica przy ulicy Mariensztat 23 w 1938 roku i w 2010. Nie cyknąłem z tego samego ujęcia, bo jakaś wstrętna wycieczka urządziła sobie postój na rynku mariensztackim i nie chciała się ruszyć.Rynek Mariensztatu w 1939 roku z górującą nad otoczeniem kamienicą pod numerem 24 oraz w 2010 bez górującej nad otoczeniem kamienicy pod numerem 24.
Posesje przy ulicy Mariensztat 29 i 31, widoczne po lewej stronie fotografii z 1938 roku, oraz ze zrozumiałych względów niewidoczne na fotografii z 2010.

Poprzednia część spaceru po Mariensztacie znajduje się tutaj.


Zdjęcia archiwalne pochodzą z "Atlasu dawnej architektury ulic i placów Warszawy".

2 komentarze:

 1. Jak w Warszawie?
  we Wrocławiu trochę spokojniej, ale jesli interesuje Cię sytuacja, to zerknij na www.klimaty.blox.pl - tam są moje zdjęcia i link do strony blogera, który prowadzi 'relację na żywo' - koniecznie!
  Pozdrawiam, Ewa

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak sobie patrzę (z ogromnym zainteresowaniem zresztą) na część Mariensztatu z numerami od 19 do nieobecnego już dziś w tym miejscu 25 i coś mi się nie zgadza. Chyba dwa przedwojenne zdjęcia są zamieszczone w odwrotnej kolejności - kamienica 21 zachodnia i 23. Mamy dom nr 19 (wysoki), dom nr 21 (wysoki,w części Mariensztat cz.3 opisany jako 21 wschodni). Dalej to co tu jest opisane jako Mariensztat 23 to raczej jest "Mariensztat 21 zachodni". Po lewej stronie widać wyraźnie wyższy budynek. Po prawej wejście do jakiejś pracowni, latarnię i coś charakterystycznego nad oknem i w oknie kolejnego budynku, drzwi wejściowe, numer po prawej stronie. Cały ten budynek - prawdopodobnie nr 23 - jest widoczny w części trzeciej jako Mariensztat 21 kamienica zachodnia. W budynku po l e w e j stronie widać tę samą pracownię, potem latarnię, ten sam element nad oknem i numer po prawej stronie drzwi wejściowych. Dalej pewnie kawałek domu nr 25. Oj jak bardzo, bardzo chciałabym zobaczyć go w całości...

  Ewa
  ewkalist@poczta.onet.pl

  OdpowiedzUsuń