25 gru 2019

Bielany w dokumencie "Miasto na wyspach" (1958)

Ujęcie z filmu dokumentalnego „Miasto na wyspach” (1958, reż. Jan Dmowski i Bohdan Kosiński) przedstawia ówczesne peryferie miasta, do których dziś dociera metro. Widzimy ulicę Wólczyńską na Wawrzyszewie. Drewniane chałupy i bruk dawno już zniknęły. W tym miejscu znajduje się dziś przystanek autobusowy, i to bynajmniej PKS…

Z ujęcia ulicy Wólczyńskiej, scapsowanego z filmu dokumentalnego „Miasto na wyspach” (1958, reż. Jan Dmowski i Bohdan Kosiński), płynnym ruchem kamery przenosimy się na Żeromskiego. Stoi już osiedle Piechotków i – poza „upiększeniem” niektórych bloczków styropianem i zadrzewieniem - na szczęście niewiele się tu zmieniło.

Chyba najciekawsze zestawienie z tryptyku AD 1958, bo widać to, czego już nie ma, oraz to, co nadal jest. Widzieliśmy już chałupy przy Wólczyńskiej, pokazane w filmie dokumentalnym „Miasto na wyspach” (1958, reż. Jan Dmowski i Bohdan Kosiński). Dziś wejdziemy w podwórze jednej z nich – w tle widać istniejącą zabudowę przy Reymonta i to pomoże nam zidentyfikować miejsce, gdzie stały zabudowania, po których dawno ślad zaginął.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz