16 cze 2019

Lata 60-te w Warszawie...

Zaczniemy od Alei Na Skarpie a konkretnie od wizyty pod Muzeum Ziemi - zdjęcie ze "Stolicy" 46/65 jest autorstwa Henryka Jurko.

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej powstał wg projektu Stefana Szyllera (autora także m.in. gmachu Zachęty i bramy UW) i został oddany do użytku w 1901 roku. Budynek z niewielkimi okaleczeniami przetrwał wojnę i cieszy oczy do dziś, choć przy kolejnych remontach jego elewacja zmienia kolory w niewytłumaczalny czasem sposób. Fotografia Jacka Sielskiego ze „Stolicy” 46/65 ukazuje sytuację z czasów, gdy po placu Politechniki (wówczas: Jedności Robotniczej) jeździło się dużo i można było podjechać pod sam gmach. Dziś uniemożliwia to betonowa zatoczka, zwana „szczęką rektora”, która w zamierzeniu służyć miała chyba studentom, ale najchętniej używają jej jako noclegowni oraz toalety okoliczni menele. Cóż, ktoś chciał dobrze.

PS Ustawiłem się ciut inaczej, żeby drzewo nie zasłoniło mi całego budynku (mimo że bez liści, to jednak trochę przeszkadza).

Dwie poprzednie fotki to był rok 1965 a teraz foto sprzed 1963.
W 1927 roku ruszył pierwszy pociąg EKD, czyli Elektrycznych Kolei Dojazdowych. Spółkę przejęła po wojnie WKD (Warszawska Kolej Dojazdowa) i rozbudowa, przebudowa oraz modernizacja linii trwała praktycznie do 1989 roku. Na zdjęciu ze „Stolicy” 7/73 widzimy pociąg na ulicy Nowogrodzkiej (tam przed wojną mieściła się stacja kolejki). W 1963 zlikwidowano miejski odcinek, wpuszczając kolejkę w tunel średnicowy, stąd datowanie fotografii „przed 1963”. Jeżeli ktoś ma pomysł na dokładniejsze opisanie momentu powstania zdjęcia, zapraszam do komentarzy.

1 komentarz:

  1. Muzeum Ziemi od kilku lat wygląda jak twierdza do tego stopnia, że podejrzewam ją o sieć tajnych schronów i wyrzutnię rakiet balistycznych na czarną godzinę w podziemnych bunkrach. ;)

    OdpowiedzUsuń