20 kwi 2018

GTWB CXXVI - "Warszawa zmienną jest" czyli warszawskie pomniki i ich fiki-miki

Nawet tak solidna konstrukcja jak pomnik, odlany często z hejwi metalu, nie jest u nas niczym pewnym i przechodzi pewnym przeobrażeniom. A jeśli nie on, to jego najbliższe otoczenie. Dziś trzy przykłady takich przemian.

1967-2018

Nike, czyli oficjalnie pomnik Bohaterów Warszawy autorstwa Mariana Koniecznego, został odsłonięty na placu Teatralnym w 1964 r. Z powodu odbudowy (w pewnym sensie) północnej pierzei placu Nike została w 1995 r. z niego usunięta i dwa lata później ustawiona nieopodal pierwotnej lokalizacji, przy trasie WZ, na podwyższonym cokole. 

Zdjęcie archiwalne (Janusz Smogorzewski) ukazało się w "Stolicy" 30/67.


Pomnik Czynu Chłopskiego, autorstwa Stanisława Sikory, ustawiony został w 1968 roku na Grzybowskiej, przed siedzibą ZSL (PSL). W 2006 partia sprzedała biurowiec, który rozebrano pod zabudowę deweloperską, a sam pomnik trafił do Piaseczna koło Gniewu, gdzie znajduje się Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

Zdjęcie archiwalne (Janusz Smogorzewski) ukazało się w "Stolicy"25/68.


1968-2018
Syrena z Wybrzeża Kościuszkowskiego (Ludwika Nitschowa, 1939) nie została wprawdzie ani zdjęta z cokołu, ani przerobiona, natomiast zmianie uległo jej otoczenie. Najpierw powstał nieopodal Most Syreny, a później istniejący obecnie Most Świętokrzyski oraz stacja drugiej linii metra. 

Zdjęcie archiwalne (Józef Kicman) ukazało się w "Stolicy" 25/68.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz