20 mar 2018

GTWB CXXV "Patroni ulic warszawskich"

Patronat nad ulicą, szczególnie jego zmiana, to zazwyczaj delikatna i czasem kontrowersyjna kwestia. A czasem jest zaskoczenie, że miało być nietentego a jest tego.

Dziś kilka zdjęć z 1957 roku oraz odpowiedniki z 2018.

Skrzyżowanie Elektoralnej (podkreśliło mi i chciało zmienić to słowo na elekt-oralnej, nieważne) i Jana Pawła II. Za PRL patronem trasy N-S był Julian Marchlewski. Przy ulicy stał nawet pomnik komunistycznego działacza. Po zmianie ustroju pomnik usunięto a patronat nad jezdniami objął papież Polak. Wprawdzie jemu nie postawiono tu pomnika, ale ma za to mnóstwo pięknych rzeźb, ponoć go przedstawiających, na terenie całego kraju. 


To budynek Głównego Urzędu Statystycznego. Z jednej stony stoi przy Alei Niepodległości, a z drugiej przy ulicy, do niedawna noszącej nazwę Aleja Armii Ludowej. Na mocy ustawy dekomunizacyjnej władze zaproponowały zmianę patrona na Lecha Kaczyńskiego. Lech Kaczyński również ma kilka udanych pomników w kraju i dojdą kolejne.

A tu niespodzianka. Plac Starynkiewicza - rosyjskiego generała, który został prezydentem Warszawy i... został lubianym i popularnym politykiem. Za jego czasów zbudowano stację Filtrów, dokonano modernizacji kanalizacji, oświetlenia, założono sieć telefonów, zbudowano gazownie na Woli, sporo ulic poszerzono, wybrukowano itp. Sokrates Starynkiewicz także ma pomnik w Warszawie, ale tylko jeden i dostępny jedynie podczas zwiedzania Stacji Filtrów - ja sfociłem go tutaj

Archiwalne fotki ukazały się w albumie, zatytułowanym z wyobraźnią "Warszawa", wydanym w 1957 roku przez Wydawnictwo Warszawskiego Tygodnika Ilustrowanego "Stolica" (opr. Dobrosław Kobielski i Teodor Hermańczyk).

5 komentarzy:

 1. Ja jestem jak najbardziej za dekomunizacją ale czy to ma ku**a oznaczać, że każde miasto dostanie ulicę, plac i skwer Lecha Kaczyńskiego?

  OdpowiedzUsuń
 2. Starynkiewicz brzmi po polsku i pewnie tylko dlatego jeszcze go nie wywalono. Skoro poleciał Tołwiński, przyjdzie czas i na niego. Tylko musi się znaleźć bohater. ;)

  A poza tym Stołeczna forever!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nawet jak się ponumeruje to będą problemy. Np. bójka neofaszystów z erotomanami na rogu 88 i 69.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ładnie powiedziane: "Na mocy ustawy dekomunizacyjnej władze ZAPROPONOWAŁY zmianę patrona na Lecha Kaczyńskiego".

  OdpowiedzUsuń