20 lut 2018

GTWB CXXIV - Teatr w Warszawie i nie tylko

Nie znoszę chodzenia do teatru a sztuki teatralne najchętniej oglądam w telewizji. Być może z tego powodu nie przyłożyłem się do lutowej akcji i zdjęcie teatru będzie tylko jedno, natomiast drugie w zestawie odnosi się do innego działu sztuki.

"Stolica" nr 2-57 zamieściła takie zdjęcie z okresu odbudowy Teatru Wielkiego (1957). Proces ten trwał bardzo długo, były jakieś problemy z odbiorem i dopiero dwadzieścia lat po wojnie instytucja zaczęła w pełni funkcjonować. Nie zmieniono fasady (częściowo zachowanej) od strony placu Teatralnego, natomiast od placu Piłsudskiego powstała całkowicie nowa część projektu Bohdana Pniewskiego. Domyślam się, że zdjęcie wykonano stąd właśnie, tylko że z góry.

 
W tym samym numerze "Stolicy" znalazło się zdjęcie mniej teatralne, ale związane ze sztuką. Przedstawia bowiem dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych z posągiem Bartolomeo Colleoniego. Kopia weneckiego pomnika została przywieziona do Warszawy ze Szczecina (i to ową kopię widać na górnym zdjęciu), natomiast w 2002, na mocy porozumień między miastami, rzeźba wróciła do Szczecina a na jej miejscu w Warszawie stanęła kopia, czyli kopia kopii kopii (i to ową trzecią wersję widać na zdjęciu). Uff.

3 komentarze:

 1. "kopia, czyli kopia kopii kopii "

  a co z copytoright?

  OdpowiedzUsuń
 2. Warszawa ukradła nawet konia ze Szczecina.

  OdpowiedzUsuń
 3. znajdź 10 różnic rzeźby;)

  Marcin, nawet drzewo za koniem dopasowałeś;)

  OdpowiedzUsuń