3 kwi 2017

Osiedle "Szosa Krakowska" 1973-2017

Osiedle "Szosa Krakowska", znajdujące się w mniej więcej między ulicami Skorochód-Majewskiego - Korotyńskiego - Bitwy Warszawskiej zbudowano w latach 50/60 XX wieku. Zadaniem estetycznym było sprawienie wrażenia na wjeżdżających do Warszawy, iż faktycznie wjeżdża się do wielkiego miasta. Stąd usytuowanie przy Grójeckiej monumentalnych bloczysk z usługami i gastronomią w parterach. Za nimi, standardowo, kryły się czteropiętrowe bloczki, które z latami porosły zielenią i styropianem. Dziś kilka ujęć z tej okolicy.

Niewiele zmieniło się otoczenie przychodni na Skarżyńskiego - no, może poza tym, że zniknął widoczny na pierwszym planie plac zabaw (a piaskownica służy za donicę) i, rzecz jasna, wszystko porosła zieleń. Ale altanka śmietnikowa bez zmian!

Tu niedaleki od powyższej pary rejon - jak widać, dokonała się jakaś anihilacja placów zabaw. Po widocznej na pierwszym zdjęciu piaskownicy pozostał zalany cementem kształt. Dzieci przestały się bawić samochodzikami i przerzuciły się na prawdziwe auta, stąd ich duża ilość na nowej fotce. 


A to już schowana na tyłach Grójeckiej szkoła - skorzystałem z pory bezlistnej, bo jeszcze trochę, a nic nie byłoby widać.

Archiwalia pochodzą z książki "Dzieje Ochoty" (vide: źródła). Stan współczesny to 2017 rok.

7 komentarzy:

 1. dziwne to z tymi placykami zabaw...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziś dzieci na takim niegrodzonym placu zabaw to nie ten tego.

   Usuń
  2. Ale co dziwne? Dzieci wyrosły, zmieniły zabawki, to i przestrzeń się musi dostosować.

   Usuń
 2. Zdecydowanie mniej ławek we współczesnej osiedlowej przestrzeni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niepotrzebne są. Jest internet.

   Usuń
  2. Internet dotarł pod strzechy, ale jeszcze nie dotarł na ławki.
   Wiem, tablety i smartfony by się zapiaszczyły.

   Usuń